Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. augusta 2012

Umelci sa povozia na veteránoch, pomôžu chariteDesiatky umelcov budú 9. septembra počas jazdy v historických autách pomáhať so zbieraním peňazí pre choré deti a neziskové organizácie. Charitatívny projekt Krištáľová rallye má ...Zdieľať
sklovska BRATISLAVA 3. augusta (WEBNOVINY) - Desiatky umelcov budú 9. septembra počas jazdy v historických autách pomáhať so zbieraním peňazí pre choré deti a neziskové organizácie.


Charitatívny projekt Krištáľová rallye má za cieľ získať prostriedky na technický rozvoj Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave (DFNsP).

Autorka a producentka Mária Vaškovičová plánuje časť peňazí venovať aj vybraným neziskovým organizáciám.

Z vyzbieraných peňazí by mala byť vybudovaná intermediárna jednotka v detskej fakultnej nemocnici v Bratislave.

Intermedián je izba s prístrojovým vybavením, ktoré zefektívňuje liečbu pacientov s mnohými chronickými ochoreniami.

Detská fakultná nemocnica v Bratislave sa ako koncová nemocnica stará aj o deti pred a po transplantácii pečene. Indikáciou na takúto transplantáciu sú nevyvinuté žlčové cesty, bez ktorých pečeň nemôže fungovať.


Ako povedala gastroenterologička Jana Kosnáčová, pred siedmimi až desiatimi rokmi tieto deti umierali počas prvého roka života. V súčasnosti sa starostlivosť pred a po transplantácii zlepšila.


Diagnostika je náročná, ale nevyhnutná

Pre tento zákrok, ktorý sa nevykonáva na Slovensku, je však stále potrebné deti previesť diagnosticky náročnou a dlhodobou prípravou.

V súčasnosti sa nemocnica v Bratislave stará o 13 detí po transplantácii a ďalších 10 na transplantáciu pečene čaká.

Intermediárna jednotka môže slúžiť aj pacientom, ktorým sa pre dedičné metabolické poruchy zhoršil zdravotný stav a vyústil do poruchy vedomia, dýchania a rozvratu celého organizmu.

K včasnej diagnostike a úspešnému monitorovaniu pacientov s dedičnými metabolickými poruchami by mal prispieť aj prístroj tandemovej hmotnostnej spektrometrie, na kúpu ktorého sa autori projektu tiež rozhodli prispieť.

Medzi organizácie, ktorým vyzbierané peniaze z projektu rozdelia, patrí zariadenie sociálnych služieb Vstúpte v Malackách, Dom svitania Jakubov, dom sociálnych služieb Zelený dom v Skalici a Občianske združenie Inklúzia.

V historických vozidlách prejdú slovenskými obcami a mestami na Záhorí Sisa Lelkes Sklovská, Peter Cmorík, Janko Kuric, Robo Grigorov, Karin Hajdu, Štefan Skrúcaný, Jaro Bekr, členovia skupiny Metalinda a iní v sprievode s deťmi, ktorým projekt pomáha.


Autá pôjdu z Bratislavy do Skalice

Jazda odštartuje v Bratislave pred hotelom Sheraton a pokračovať bude Záhorskou Bystricou, Stupavou, Malackami, Studienkou, Šaštínom-Strážami, Senicou, Radošovcami, Holíčom a skončí sa v Skalici. Osobnosti a deti budú počas jazdy od ľudí zbierať príspevky a odmeňovať ich klaksónmi.

Ich zvuk označila Vaškovičová za symbol šírenia pomoci. Celodenný program uzavrie benefičný koncert, ktorý sa bude konať v Skalici v Jezuitskom kostole. Na koncerte vystúpia Helena Vondráčková, Sisa Lelkes Sklovská, No name, Vidiek, Robo Grigorov, Fragile. Priamy prenos odvysiela RTVS 9. septembra o 20:10 na Jednotke.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záver pracovného týždňa bude horúci, hrozia búrky z tepla
<< predchádzajúci článok
Na diaľnici D1 do Senca obmedzia na tri dni dopravu

Umelci sa povozia na veteránoch, pomôžu charite - diskusné fórum čitateľov