Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

18. apríla 2018

Únava či dýchavičnosť nemusia byť o starobe:Môže ísť o ochorenie srdcaIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. apríla (TASR) - Srdcové zlyhávanie sa u mnohých prejavuje spočiatku nenápadne, príznaky pripisujú niektorí prirodzenému starnutiu. Netreba ich však zanedbávať, odkladanie návštevy lekára zhoršuje vyhliadky na úspešnú liečbu, upozornili lekári.


Často sa totiž stáva, že väčšina pacientov prichádza k odborníkovi v čase, keď je už ochorenie v rozvinutom štádiu. "Na začiatku ochorenia sa dá pritom veľa urobiť pre kontrolu zhoršovania sa ochorenia a dobrú kvalitu života," povedala Eva Goncalvesová z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Typickými príznakmi srdcového zlyhávania sú dýchavičnosť, horší fyzický výkon, únava, opuchy končatín, rýchly pulz, prírastok na váhe a časté močenie.

Ak srdce nepracuje správne, telo adekvátne nezásobuje kyslíkom a živinami. Príčinou jeho nesprávneho fungovania môže byť poškodený srdcový sval. Srdcové zlyhávanie súvisí s faktormi, ktorým možno predchádzať. Ide o zlú životosprávu, nedostatok pohybu a spánku, stres, fajčenie, nadmerný príjem alkoholu. Nemalá časť pacientov je v prípade srdcového zlyhávania ohrozená možnou náhlou smrťou, ďalšia časť zomiera na pomalé vyhasínanie srdcovej činnosti.

Typický pacient so srdcovým zlyhávaním je zväčša starší, nad 50 rokov, poväčšine prekonal infarkt, má zvýšený krvný tlak, je po vírusovom ochorení srdca či má poškodené srdcové chlopne. Svoj vplyv majú aj vrodené poruchy.

Predstavy, že pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním majú stále odpočívať a ležať v posteli, sú podľa kardiológov prekonané. Pravidelný ľahký telesný tréning zlepšuje u pacientov kontrolu symptómov a predlžuje život.

"Stále možno viesť kvalitný plnohodnotný život, pokiaľ človek rešpektuje nastavenú liečbu a prispôsobí svojmu zdraviu aj životný štýl," uviedla Goncalvesová. Za dôležitý označila každodenný pohyb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ružinov opäť hľadá svoje osobnosti, prijíma nominácie na ocenenia
<< predchádzajúci článok
V pohoriach Tatier aktuálne prevláda prvý lavínový stupeň

Únava či dýchavičnosť nemusia byť o starobe:Môže ísť o ochorenie srdca - diskusné fórum čitateľov