Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2010

UNESCO: V ohrození sú ďalšie štyri lokality


Tagy: UNESCO

Komisia svetového ...



Zdieľať
everglades Národný park Everglades v americkom štáte Florida patrí k jednej zo štyroch lokalít, ktoré UNESCO zaradilo do Zoznamu Svetového dedičstva v ohrození.

Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) - Komisia svetového dedičstva UNESCO (Organizácie Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru) sa na stretnutí v meste Brazília rozhodli zaradiť do Zoznamu Svetového dedičstva v ohrození národný park Everglades v americkom štáte Florida, tropický dažďový les na ostrove Madagaskar, srílanskú vrchovinu a oblasť Papahanaumokuakea v USA. Zoznam lokalít Svetového dedičstva sa tak rozšíril na 892. O ďalších návrhoch bude komisia rozhodovať

O zaradení Everglades na zoznam rozhodli na žiadosť vlády USA pre "vážne a pokračujúce znehodnocovanie vodného ekosystému". Ako uviedli, v mokrinách zaznamenali 60-percentný úbytok vody spôsobený rozvojom poľnohospodárstva a miest. Zároveň oblasť čelí znečisťovaniu, ktoré ohrozuje morské živočíchy. Park Everglades, ktorý je domovom 20 ohrozených druhov, na zoznam svetového dedičstva v ohrození zaradili už po druhý raz. V rokoch 1993 až 2007 sa naň dostal po ničivom hurikáne

Dažďové lesy Atsinanana na Madagaskare, ktoré sa nachádzajú na území šiestich národných parkov na východnej časti ostrova, na zoznam zaradili pre ohrozenie mnohých unikátnych živočíšnych druhov, najmä primátov a lemurov. "Zaradením tejto lokality na zoznam dedičstva v ohrození voláme po medzinárodnom zásahu na zastavenie ilegálnej ťažby a zároveň na zabezpečenie toho, že sa nelegálne vyrúbané vzácne drevo z Madagaskaru nedostane na medzinárodné trhy," uviedol Tim Badman z Medzinárodnej organizácie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).

V oblasti srílanskej vrchoviny v strede južnej časti ostrova sa nachádza chránená oblasť Peak Wilderness, národný park Horton Plains a chránený les Knuckles. Tieto lesy sú domovom rozmanitých živočíšnych a rastlinných druhov vrátane ohrozených, ako hulman ružovolíci (Trachypithecus vetulus), poddruh útloňa ryšavého (Loris tardigradus nycticeboides) alebo leopard cejlónsky (Panthera pardus kotiya).

Oblasť Papahanaumokuakea je rozsiahly zhluk malých a nízko položených ostrovov a atolov asi 250 kilometrov severozápadne od hlavnej časti Havajských ostrovov. Rozprestiera sa na ploche 360-tisíc kilometroch štvorcových. Oblasť má hlboký kozmologický a tradičný význam pre domorodú havajskú kultúru. Na dvoch ostrovoch - Nihoa a Makumanamana, sa nachádzajú archeologické pamiatky z obdobia pred príchodom Európanov. Zároveň je jednou z najväčších morských chránených oblastí.

Komisia svetového dedičstva UNESCO už na svojom 34. stretnutí, ktoré sa koná v hlavnom meste Brazílie od 25. júla do 3. augusta, rozhodla o vyradení súostrovia Galapágy zo Zoznamu vzhľadom na úspešné snahy Ekvádoru chrániť toto súostrovie. Na druhej strane doň zaradila Hroby kráľov národa Buganda pri Kasubi v Ugande a dvojicu pamiatok v gruzínskom meste Kutaisi - katedrálu Bagrati a kláštor Gelati.

Informácie zverejnil spravodajský portál news.bbc.co.uk a webová stránka www.unesco.org.

SITA

Tagy: UNESCO
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Jurzyca chce slovenskú univerzitu medzi elitou
<< predchádzajúci článok
Výbuch v uhoľnej bani neprežilo 17 ľudí