Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. júna 2017

UNHCR: Aj ostatné štáty by mali pomôcť Taliansku s migrantmi



Dvojmesačné dieťa z Líbye podávajú z drevenej lode, ktorá stratila kontrolu v Stredozemnom mori do záchranárskeho gumenného člna španielskej humanitárnej organizácie Proactiva Open Arms, 15. januára 2017.



Zdieľať
Dvojmesačné dieťa z Líbye podávajú z drevenej lode, ktorá stratila kontrolu v Stredozemnom mori do záchranárskeho gumenného člna španielskej humanitárnej organizácie Proactiva Open Arms, 15. januára 2017. Foto: TASR/AP
Ženeva 29. júna (TASR) - Taliansko by nemalo byť jedinou krajinou, ktorá prijíma migrantov prichádzajúcich cez Stredozemné mori do Európy. Vyhlásil to dnes Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a podporil tým výzvu talianskej vlády voči ostatným členským štátom EÚ, aby pomohli niesť záťaž a migrantov si rozdeľovali.


Taliansko v stredu pohrozilo, že bude posielať preč od svojich brehov lode mimovládnych organizácií vezúce migrantov zachránených v Stredozemnom mori, ak ostatné krajiny Európskej únie nebudú súhlasiť s väčšou pomocou a so spravodlivejším rozdelením migrantov.

"Riešenia nemôžu ležať len na pleciach Talianska," uviedla hovorkyňa UNHCR Cécile Pouillyová pre tlačovú agentúru DPA vo švajčiarskej Ženeve, sídle úradu.

"Nutná je väčšia solidarita ostatných krajín, vrátane širšej regionálnej zodpovednosti ohľadne vyloďovania migrantov," povedala hovorkyňa UNHCR a dodala, že takéto plány treba naliehavo vypracovať.

Taliansko sa stalo hlavnou vstupnou bránou pre utečencov a migrantov do Európy - od začiatku tohto roka sa ich do talianskych prístavov priplavilo už vyše 81.900.

Stredajší ostrý odkaz Ríma nasledoval po záchrane takmer 10.000 migrantov, a to len od víkendu, a po neúspechu talianskeho premiéra Paola Gentiloniho na minulotýždňovom summite EÚ, na ktorom sa mu nepodarilo presvedčiť partnerov, aby prijímali viac žiadateľov o azyl.

Navyše, EÚ sa v roku 2015 dohodla, že 160.000 uchádzačov o azyl by mali premiestniť z Grécka a Talianska do ostatných členských štátov únie, aby sa záťaž rovnomerne rozdelila. Do začiatku júna bolo však v skutočnosti premiestnených len približne 22.500 z týchto uchádzačov o azyl. Údaje zverejnila Európska komisia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
UNB bude mať nového riaditeľa, M. Bdžocha nahradí J. Kovács
<< predchádzajúci článok
Estónsko chce počas šéfovania v Rade EÚ zdôrazniť význam digitalizácie