Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. marca 2013

Únia zrejme ustúpila, Cyprus stále čelí hrozbe bankrotu



Cyperský parlament čaká v utorok hlasovanie o kontroverznej bankovej dani, ktorá je podmienkou Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky (tzv. Trojka - pozn. red.) k ...



Zdieľať
cyprus NIKÓZIA 19. marca (WEBNOVINY) - Cyperský parlament čaká v utorok hlasovanie o kontroverznej bankovej dani, ktorá je podmienkou Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky (tzv. Trojka - pozn. red.) k poskytnutiu 10 miliardovej záchrannej pomoci pre tamojší bankový sektor.


Pôvodne sa o nej malo hlasovať už v nedeľu, avšak ostrovnú krajinu zachvátila panika a rokovanie odložili na pondelok. Keďže dohoda politických strán bola v nedohľadne, hlasovať budú cyperskí zákonodarcovia v utorok.

Eurozóna dala malej krajine jasnú podmienku, vybrať na daniach v bankovom sektore 5,8 miliardy eur, inak nepríde záchranná injekcia. Súčasťou jej prijatia je okrem iného aj to, že všetci klienti bánk prídu o 6,75 percenta svojich vkladov a v prípade, že majú na účte viac ako 100-tisíc eur, banka im z uložených peňazí stiahne až 9,9 percenta.

Odporúčame:

Záchranná pôžička pre piatu krajinu, Cyprus dostane miliardy

Cyprus je pred krachom, ľudia prídu v bankách o časť úspor

Cyprus tvrdí, že je obeťou solidarity, Rusi stratia miliardy

Cyprus odložil hlasovanie o kontroverznej pôžičke

Ústupok od únie?

Tento krok zásadne narúša doterajšie pravidlá EÚ, podľa ktorých sú úspory občanov nedotknuteľné. Agentúra AFP v pondelok večer napísala, že eurozóna sa dohodla na nezdanení malých vkladov v cyperských bankách. Oficiálne to však zatiaľ nebolo potvrdené.

Ekonomické a politické dôsledky piatkového zasadnutia mali však výbušný charakter. V krajine zavládla panika a strach, ľudia sa pokúšali vybrať úspory z bánk. Tie reagovali tak, že zatvorili svoje pobočky. Pred bankomatmi sa začali tvoriť dlhé rady ľudí, ktorí sa snažili zachrániť svoje peniaze.

Cyprus bol známy aj ako daňový raj, peniaze tam uložili finančníci najmä z Turecka, Veľkej Británie a Ruska. Veľká Británia oznámila, že bude kompenzovať straty svojim občanom, ktorí pracujú na ostrove. Ide najmä o 3000 vojakov Spojeného kráľovstva.

Obrazom: Cyperčania vyšli do ulíc, hnev obrátili proti EÚ



Ruské miliardy v ohrození

Rusi majú podľa odhadov v cyperských bankách uložených približne 20 miliárd dolárov (15,4 miliardy eur).

"Dôvera v Cyprus, ako bezpečného miesta pre vklady, klesla na nulu," povedal v nedeľu Anatolij Aksakov z asociácie ruských regionálnych bánk pre tlačovú agentúru Interfax.

Ruské vydanie ekonomického časopisu Forbes však uvádza omnoho vyššie číslo. Obchodníci z východu Európy majú na Cypre uložených 12 miliárd dolárov a ruské banky ďalších deväť miliárd dolárov, napísal v nedeľu Forbes s odvolaním sa na údaje ratingovej agentúry Moody´s. Súkromné vklady Rusov na Cypre sa podľa Forbes pohybujú v rozmedzí osem miliárd dolárov až 35 miliárd dolárov.

"Musíme to povedať priamo. Jednoducho to vyzerá ako konfiškácia peňazí iných ľudí," ostro vystúpil v pondelok ruský premiér Dmitrij Medvedev. Takmer identický názor má aj šéf Kremľa Vladimir Putin, ktorý ju označil za "neférovú, neprofesionálnu a nebezpečnú". Servítku pred ústa si nebral ani denník Financial Times. Ten sa na adresu ministrov eurozóny vyjadril, že "Európa pokazila ďalší záchranný plán".


Euro výrazne pokleslo

Kritické hlasy sa ozvali v pondelok aj zo zámoria. Spojené štáty vyzvali k "zodpovednej a spravodlivej" záchrane cyperských bánk.

"Je dôležité, aby Cyprus a jeho partneri v eurozóne pracovali na riešení, ktorý je zodpovedný, poctivý a zabezpečuje finančnú stabilitu," uviedol americký minister financií Jacob Lew.

Spoločná európska mena na základe paniky na Cypre v pondelok prudko oslabila, finančníci si začali viac všímať investície do zlata. Prezident Níkos Anastasiádes sa cez víkend snažil upokojiť svojich nahnevaných spoluobčanov.

"Buď sme si mohli vybrať katastrofický scenár neriadeného bankrotu, alebo bolestivé, ale kontrolované zvládnutie krízy, ktorá definitívne ukončí neistotu a poskytne východiskový bod pre naštartovanie ekonomiky," povedal Anastasiádes v televíznom príhovore k národu.

Aby Cyprus získal medzinárodnú finančnú pomoc, musel akceptovať daň z bankových vkladov, v opačnom prípade by krajina zbankrotovala, vysvetľoval prezident občanom v televíznom prejave.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Dane z vkladov inde ako na Cypre nebudú potrebné (19. 3. 2013)
 Cyprus odmietol kontroverznú bankovú daň (19. 3. 2013)
 Britská vláda poslala vojakom na Cypre milión eur lietadlom (19. 3. 2013)
 Obrazom: Ľudia na Cypre sa boja o svoje úspory (18. 3. 2013)



nasledujúci článok >>
Video: Ako vyzerala inaugurácia pápeža Benedikta XVI.
<< predchádzajúci článok
Poslanci budú schvaľovať zákon o verejnom obstarávaní