15. septembra 2017
Telá žien a detí, príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov, ležia na pláži Shah Porir Deep v bangladéšskom Teknaku 31. augusta 2017. Tri lode prevážajúce etnických Rohingov, ktorí utekajú pred násilím v Mjanmarsku, sa potopili v Bangladéši a 26 žien a detí sa utopilo. Osemnásťtisíc príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku utieklo zo svojich domovov v dôsledku stupňujúceho sa násilia a prešlo do Bangladéša. Foto: TASR/AP Ženeva 15. septembra (TASR) - Približne 240.000 detí ušlo už v priebehu troch týždňov z mjanmarského Jakchainského štátu do susedného Bangladéša, uviedla dnes hovorkyňa Detského fondu OSN (UNICEF) Marixie Mercadová.
Toto množstvo - tvoriace zhruba 60 percent z celkového počtu 391.000 utečencov - zahŕňa asi 36.000 detí vo veku do jedného roka. Mercadová tiež spresnila, že UNICEF odhaduje aj 52.000 tehotných žien a dojčiacich rohinských žien na úteku.
Možno sem prirátať i zhruba 1100 bezprizorných detí, ktoré prekročili mjanmarsko-bangladéšske hranice v priebehu minulého týždňa.
Mercadová hovorila dnes na pravidelnom tlačovom brífingu v Ženeve, na ktorom sa vyjadrovali aj predstavitelia iných agentúr OSN, ktorí boli oslovení ohľadne momentálnej krízy v Bangladéši.
K hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré vypukli v Jakchainskom štáte 25. augusta. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov.
Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milióna Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR