Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. októbra 2010

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch



Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni: EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok uzavrel na dvojtýždňovom maxime v rámci očakávaní, že ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:

EURÓPA - Európsky akciový trh v pondelok uzavrel na dvojtýždňovom maxime v rámci očakávaní, že americký Federálny rezervný systém (Fed) vystupňuje úsilie na podporu ekonomiky. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,3 % na úroveň 1 074,33 bodu. Francúzsko-belgická banka Dexia si pripísala 6,2 % pred utorkovým investorským dňom, ktorý by mohol naznačiť možné spojenectvá firmy. Švédsky podnik Elektrolux vzrástol o 4,2 % po tom, ako sa v princípe dohol na kúpe egyptskej spoločnosti Olympic Group, ktorá je najväčším výrobcom spotrebičov v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky. Pondelkový objem obchodov na európskom akciovom trhu však bol malý vzhľadom na to, že v USA bol štátny sviatok, počas ktorého sa síce obchodovalo na burze, ale dlhopisový trh bol zatvorený. Investori okrem toho čakali na zverejňovanie kvartálnych ziskov amerických firiem, aby získali orientáciu.

Akciové trhy v Európe v utorok oslabili. Nedarilo sa komoditným titulom, ktoré klesali spolu so slabším cenami kovov. Obchodovanie sprevádzali špekulácie o rozsahu opatrení, ktorými môže americká centrálna banka podporiť ekonomiku pred tým, ako Federálny rezervný systém zverejní záznam zo svojho septembrového zasadnutia. Akcie ropných spoločností BG Group, Total a Cairn Energy klesli o 1,1 % až 2,7 %. V ťažobnom sektore si akcie podnikov Antofagasta, BHP, Billiton, Rio Tinto a Xstrata odpísali 0,8 % až 2,6 %. Darilo sa výrobcom automobilov, medzi ktorými akcie spoločností Volkswagen, Renault a Daimler vzrástli o 0,7 % až 3,3 %. Akcie RWE klesli o 2,1 % po tom, čo médiá v Nemecku informovali, že spolkový štát Severné Porýnie-Westfálsko uvažuje o právnych krokoch proti spoločnosti v súvislosti s jej plánmi na predlženie životnosti jadrových elektrární.

Európske akciové trhy zaznamenali v stredu trojtýždňové maximum, keď ich podporili výsledky popredných amerických spoločností a očakávania ďalších stimulačných opatrení v USA. Rástli najmä ťažobné spoločnosti vďaka prognózam zvýšeného dopytu po surovinách. V ťažobnom sektore si akcie spoločností BHP Billiton, Anglo American, Antofagasta, Rio Tinto a Xstrata pripísali 4,2 % až 5,6 %. Medzi technologickými titulmi posilnili akcie spoločností ASML, Infineon, STMicroelectronics a Aixtron o 2,4 % až 10,2 %. Akcie bánk BNP Paribas, UBS a Deutsche Bank vzrástli o 2,6 % do 4 %.

Vo štvrtok európsky akciový trh oslabil, keďže banky boli pod tlakom pokračujúcich obáv o ich kapitálovú primeranosť, pričom na ne pôsobilo aj oslabenie akcií amerických bánk po tom, ako prešetrovanie sektora hypotekárnych ústavov vyvolalo starosť o zotavovanie odvetvia. Banka Standard Chartered začala emitovať akcie v objeme 5,3 mld. USD, aby posilnila svoje financie, čo vyvolalo obavy, že ďalšie banky budú musieť nasledovať jej príklad, aby splnili nové požiadavky na kapitálovú primeranosť. Barclays, Société Générale a BNP Paribas oslabili o 3,1 až 4,1 %. Predpokladá sa, že investori budú čakať na ďalšie hospodárske výsledky amerických firiem, aby sa zorientovali na trhu. Vo štvrtok sa darilo napríklad švajčiarskej biotechnologickej firme Actelion, ktorá posilnila o 6,6 % vzhľadom na dohady, že by mohla byť predmetom záujmu v procese fúzií vo farmaceutickom sektore. Spoločnosť Vodafone posilnila o 1,6 % po tom, ako Nomura zlepšila hodnotenie jej akcií. Oslabil však belgický maloobchodný reťazec Delhaize, a to o 4,7 %, po tom ako jej hodnotenie zhoršila Deutsche Bank.

V poslednom obchodnom dni týždňa si európske burzy polepšil po tom, čo guvernér americkej centrálnej banky Fed Ben Bernanke naznačil ďalší možný podporný balíček pre americkú ekonomiku. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 ukončil piatkové obchodovanie s nárastom o 0,1 % na úrovni 1 085,59 bodu. V celotýždennom hodnotení index získal 1,4 %. Najväčšia európska maloobchodná sieť Carrefour klesla o 3,9 % po tom, čo znížila výhľad zisku pre rok 2010.

NEW YORK - Americký akciový trh v pondelok mierne posilnil, ale objem obchodov bol najmenší od začiatku roka, keďže investori čakali na zverejnenie hospodárskych výsledkov kľúčových podnikov. "Obchodovanie bude slabé, kým nedostaneme viac údajov, ale ak podniky budú nasledovať príklad firmy Alcoa a prídu s pozitívnymi prekvapeniami, môže to posilňovaniu trhu dodať energie," povedal King Lip zo spoločnosti Baker Avenue Asset Management. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,03 % a vzrástol na 11 010,11 bodu, index Standard & Poor's 500 vzrástol o 0,01 % na 1 165,30 bodu a technologický Nasdaq posilnil o 0,02 % na 2 402,33 bodu. Akcie spoločnosti Apple Inc uzavreli vyššie o 0,4 %. Firma Chesapeake Energy posilnila o 1,1 % po tom, ako sa dohodla s čínskou spoločnosťou CNOOC Ltd na spoločnej ťažbe ropy a plynu z bridlíc v USA. Výrobca detských odevov Gymboree Corp poskočil o 22,4 % po dohode, že ho kúpi private equity spoločnosť Bain Capital.

V utorok burzy v USA dosiahli nové päťmesačné maximum, keď záznam zo septembrového zasadnutia americkej centrálnej banky posilnil očakávania ďalšieho uvoľnenia monetárnej politiky. Akcie ropných spoločností rástli po tom, čo administratíva prezidenta Obamu sedem týždňov pred plánovaným termínom uvoľnila moratórium na ťažbu v pobrežných vodách. Akcie spoločnosti Transocean Ltd vzrástli o 4,7 %, akcie Diamond Offshore posilnili o 4 %. V technologickom sektore si akcie Intel Corp pripísali 1,1 %, akcie Apple vzrástli o 1,1 %. Medzi finančnými titulmi posilnili akcie Bank of America o 2,8 %. Akcie Pfizer Inc posilnili o 0,5 % po tom, čo najväčší výrobca liečiv na svete potvrdil kúpu konkurenčnej spoločnosti King Pharmaceuticals za 3,6 mld. USD. Akcie King Pharmaceuticals vzrástli o 39,4 %.

Akciové trhy v USA dosiahli v stredu päťmesačné maximum. K rastu na burze prispeli kvartálne výsledky spoločností, ktoré prekonali očakávania a stále vyššia pravdepodobnosť, že centrálna banka krajiny podnikne ďalšie opatrenia na stimuláciu hospodárskeho rastu. Darilo sa najmä strojárskym a ťažobným spoločnostiam keď ich podporili rastúce očakávania rastúceho dopytu po surovinách. Akcie spoločnosti Caterpillar Inc, ktorá je najväčším výrobcom stavebnej a ťažobnej techniky na svete, posilnili o 1,2 %, akcie ťažobnej spoločnosti Freeport-McMoRan Copper & Gold vzrástli o 4,2 %. Nadarilo sa a akciám banky JPMorgan Chase s poklesom o 1,4 %, výrobca počítačových čipov Intel Corp si odpísal 2,7 %.

Akcie bánk ťahali vo štvrtok smerom nadol americký akciový trh, keďže investorov znervózňovala kríza na hypotekárnom trhu. Akcie bánk klesli o takmer 3 %. Silu však naďalej ukazoval technologický sektor, pričom spoločnosť Google Inc po ukončení obchodovania na burze poskočila o viac ako 9 % po tom, ako jej hospodársky výsledok prekonal očakávania. Rovnako vďaka dobrým výsledkom poskočil aj výrobca čipov Advanced Micro Devices Inc, a to o viac ako 7 %. Počas riadneho obchodovacieho dňa negatívne pôsobila banka JPMorgan Chase & Co, ktorá stratila 2,8 %, a Bank of America, ktorá oslabila o 5,2 %. Dôvodom bolo to, že v USA spustili prešetrovanie hypotekárneho trhu a investori sa obávajú, že to poškodí zisky bánk.

V poslednom obchodnom dni týždňa si americké akciové trhy pohoršili. Index Dow Jones klesol o 0,29 % na 11 062,78 bodu. Standard & Poor's 500 index získal 0,2 % na 1 176,19 bodu a index Nasdaq vzrástol o 1,37 % na 2 468,77 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow Jones stúpol o 0,5 %, Standard & Poor's 500 získal 0,9 % a Nasdaq posilnil o 2,8 %.

TOKIO - V pondelok sa na japonských burzách neobchodovalo pre štátny sviatok.

Japonský akciový trh v utorok oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei stratil 2,1 % a klesol na úroveň 9 388,64 bodu. Išlo o jeho najväčší denný pokles v percentuálnom vyjadrení za posledný mesiac. Trh najprv rástol v rámci predpokladov, že americký Fed v reakcii na zlý vývoj na trhu práce príjme ďalšie stimulačné opatrenia. Potom ho však dole stiahlo posilnenie jenu na nové 15-ročné maximum oproti doláru, pričom investori boli nervózni, či Tokio bude intervenovať na devízovom trhu. Širší index Topix si odpísal 1,8 % a klesol na úroveň 824,60 bodu.

Prekvapujúco slabá prognóza zisku reťazca Fast Retailing spôsobila, že akcie tejto spoločnosti klesli o 9,8 %. Akcie firmy Oki Electric Industry Co, ktorá vyrába telekomunikačné zariadenia, spadli až o 16,2 % po tom, ako uviedla, že očakáva celoročnú čistú stratu. Akcie exportérov sa pohybovali oboma smermi. Sony Corp oslabila o 2,2 % ale Canon Inc o 0,1 % posilnil. Prevádzkovateľ obchodnej siete Ryohin Keikaku Co poskočil o 5,8 % po tom, ako oznámil, že na trhu spätne odkúpi 3,96 % svojich akcií.

Hlavný tokijský index Nikkei v stredu posilnil, širší Topix si naopak odpísal. Náladu investorov vylepšili augustové údaje o nečakanom 10-percentnom raste objednávok v japonskom priemysle, ako aj optimistický výhľad pre technologický sektor, ktorý zverejnil americký výrobca počítačových čipov Intel Corp. V technologickom sektore si akcie Tokyo Electron Ltd pripísali 1,3 %, Nikon Corp 0,9 % a akcie Yokogawa Electric Corp 2,6 %. Akcie oceliarskej spoločnosti Tokyo Steel Manufacturing klesli o 5,4 % a nedarilo sa ani akciám maloobchodného reťazca Fast Retailing, ktoré si odpísali 2,4 %.

Vo štvrtok tokijský index Nikkei posilnil, širší Topix si taktiež pripísal. Darilo sa najmä ťažobnýmspracovateľským spoločnostiam, keď slabší americký dolár prispel k rastu komoditných cien. Akcie hutníckej spoločnosti Mitsui Mining and Smelting posilnili o 4,5 %, konkurenčná Sumitomo Metal Mining vzrástla o 4,1 % a JX Holdings, ktorý vlastní najväčšiu oceliarsku spoločnosť v Japonsku Pan Pacific Copper, si pripísal 5,2 %. Akcie ropnej spoločnosti Inpex Corp posilnili o 4,1 %.

Japonský akciový trh v piatok oslabil. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 0,9 % na úroveň 9 500,25 bodu. Trh oslabil v dôsledku vyberania ziskov po tom, ako deň predtým japonské akcie posilnili a Nikkei si pripísal 1,9 %. Nepriaznivo v piatok pôsobilo aj to, že finančné podniky kopírovali pokles svojich amerických partnerov, ktorí klesli pre obavy z prehlbovania hypotekárnej krízy. Širší index Topix si odpísal 1,3 % a klesol na úroveň 826,38 bodu. Pokračujúca sila japonského jenu, ktorý sa vo štvrtok vyšplhal na nové 15-ročné maximum, zaťažovala exportérov. Za celý týždeň index Nikkei oslabil o 0,9 %. Oproti svojmu minulotýždňovému maximu, na ktorý sa dostal, keď japonská centrálna banka ohlásila uvoľnenie menovej politiky, index Nikkei klesol až o 2 %. Finančná spoločnosť Nomura Holdings stratila v piatok 6,2 %, Mizuho Financial Group oslabila o 4,9 % a Mitsubishi UFJ Financial Group klesla o 2,8 %. V rámci exportérov oslabila firma Canon Inc o 1,3 % a Sony Corp o 1 %.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
BRATISLAVA: Námestie práce v Devíne ožilo umením
<< predchádzajúci článok
MEXIKO: Ozbrojenci útočili na rodinnom večierku