Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. marca 2011

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch



Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni: EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok oslabili pre obavy, že vysoké ceny ropy prispejú k ...



Zdieľať
burza Ilustračné fotoFoto: SITA/AP BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY, Reuters) - Vývoj na svetových akciových trhoch v uplynulom týždni:


EURÓPA - Európske akciové trhy v pondelok oslabili pre obavy, že vysoké ceny ropy prispejú k zrýchleniu inflácie a ohrozia zotavenie ekonomiky. Dôveru investorov negatívne zasiahlo aj rozhodnutie agentúry Moody's, ktorá znížila rating Grécku, čo upozornilo na pretrvávajúcu dlhovú krízu v eurozóne. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 0,4 % nižšie na úrovni 1 143,86 bodu. Akcie bánk Dexia, Credit Agricole a Societe Generale klesli o 1,4 až 2 %. V ťažobnom sektore si akcie spoločností Vedanta Resources, Rio Tinto a Kazakhmys odpísali 1,7 až 3,6 %.

V utorok akciové trhy v Európe posilnili, keď pokles cien ropy zmiernil obavy o tempo globálneho ekonomického oživenia. Akcie telekomunikačných spoločností podporili vyjadrenia, že Deutsche Telekom a podnik Sprint Nextel pravdepodobne diskutujú o spojení svojich operácií v USA. Naopak, nedarilo sa akciám ťažobných spoločností, ktoré oslabili v dôsledku poklesu cien kľúčových kovov. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril o 0,3 % vyššie na úrovni 1 147,43 bodu. Akcie nemeckej telekomunikačnej spoločnosti Deutsche Telekom posilnili o 4 %. Nedarilo sa naopak akciám gréckych bánk. National Bank a EFG Eurobank oslabili o 6,8 % resp. 6,1 % deň po tom, ako medzinárodná ratingová agentúra Moody's znížila rating záväzkov Grécka o tri stupne. Najväčší pokles si v utorok zapísali ťažobné spoločnosti, ktorých akcie smerom nadol ťahal pokles cien niklu o viac ako 2 %.
Stredajšie obchodovanie ukončili európske akcie v strate, keďže nové násilnosti v Líbyi spôsobili rast cien ropy a posilnili obavy o perspektívu hospodárskeho rastu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 0,2 % na úrovni 1 144,75 bodu. K firmám, ktorých akcie oslabovali najviac, patrili ťažobné podniky. Pod tlakom sa ocitli aj banky pre obnovené obavy zo zadlženia menších členov eurozóny. Náklady Portugalska na požičiavanie vzrástli a Lisabon uviedol, že bez celoeurópskej akcie nebude možné z dlhodobého hľadiska platiť vysoké výnosy z vládnych dlhopisov. Posilnila však napríklad nemecká letecká spoločnosť Lufthansa, ktorá si pripísala 2,7 % po tom, ako ohlásila dividendy za rok 2010, ktoré sú vyššie, ako sa očakávalo. Iberdrola Renovables poskočila o 11 % po správe, že jej materská firma Iberdrola plánuje v tejto svojej dcéry odkúpiť akcie menšinových vlastníkov.
Európsky akciový trh vo štvrtok klesol na najnižšiu úroveň od začiatku tohto roka, pričom nadol ho zatlačili problémy vyplývajúce zo zadlženosti niektorých európskych krajín a obavy o ekonomické zotavovanie. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 1,1 % na úrovni 1 131,78 bodu. Trhom zatriaslo to, že ratingová agentúra Moody's znížila rating Španielska a upozornila, že by mohlo nasledovať ďalšie zníženie. Ratingovka uviedla, že reštrukturalizácia španielskych sporiteľní bude pravdepodobne stáť vyše dvakrát viac v porovnaní s vládnym odhadom, že to bude 20 mld. eur. Španielske banky BBVA a Santander si odpísali 1,7 % a 1,4 %. Náladu na európskom akciovom trhu poškodili aj obavy o ekonomické zotavovanie po správe, že počet nových žiadateľov o dávky v nezamestnanosti v USA minulý týždeň vzrástol viac, ako sa očakávalo.

Správy o ničivom zemetrasení v Japonsku stiahli v piatok akciový trh v Európe druhý deň po sebe na tohtoročné minimum. Najväčšie straty utrpeli poisťovne. Chuť investorov k riziku naďalej limitovali aj pokračujúce nepokoje na Blízkom východe a obavy z dlhovej krízy v eurozóne. Paneurópsky akciový index klesol o 0,7 % na 1 123,35 bodu, čo bola najnižšia uzatváracia hodnota od 31. decembra 2010. V poisťovacom sektore si akcie spoločností Munich Re, Swiss Re, Hannover Re a francúzskej poisťovacej skupiny Scor odpísali 3,5 % až 5,3 %.


NEW YORK - Akciové trhy v USA ukončili pondelňajšie obchodovanie s poklesom. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,66 % na 12 090,03 bodu, širší Standard & Poor's 500 oslabil o 0,83 % na 1 310,13 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 1,40 % a uzatvoril na úrovni 2 745,63 bodu. Nedarilo sa najmä technologickým titulom po tom, čo banka Wells Fargo znížila hodnotenie sektora polovodičov. Akcie spoločnosti Ciena Corp klesli o 9,2 %, keď tržby výrobcu komunikačných zariadení nenaplnili očakávania. Akcie ťažobnej spoločnosti Freeport McMoRan Copper and Gold Inc oslabili o 3 %. Darilo sa naopak akciám spoločnosti Western Digital Corp, ktoré poskočili o 15,6 % po tom, čo druhý najväčší výrobca harddiskov na svete oznámil, že kúpi divíziu harddiskov od japonskej spoločnosti Hitachi Ltd za 4,3 mld. USD.

V utorok americký akciový trh rástol. Smerom nahor ho ťahal pokles cien ropy a vyššia než očakávaná prognóza zisku Bank of America. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 1,03 % na 12 214,61 bodu, širší Standard & Poor's 500 posilnil o 0,89 % na 1 321,82 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,73 % a uzatvoril na úrovni 2 765,77 bodu. Najviac sa darilo akciám finančných spoločností. Akcie Bank of America Corp, ktorá je podľa aktív najväčšou bankou v USA, vzrástli o 4,7 %. Darilo sa aj akciám staviteľov domov. Akcie MDC Holdings Ind poskočili o 11,1 % a podnik PulteGroup Inc si pripísal 8,4 %.

Streda priniesla na americký akciový trh pokles. Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,01 % a oslabil na 12 213,09 bodu, index Standard & Poor's stratil 0,14 % a klesol na 1 320,02 bodu a technologický Nasdaq klesol o 0,51 % na 2 751,72 bodu. Technologický sektor smerom nadol zatlačila firma Texas Instruments, ktorá si odpísala 3,1 % po tom, ako jej výhľad v oblasti zisku sklamal obchodníkov s akciami. Spoločnosť Finisar Corp spadla až o 38,5 %, keď zverejnila pochmúrnu prognózu pre svoj štvrtý kvartál. Index Dow Jones pred väčším poklesom uchránila spoločnosť International Business Machines Corp, keďže jej akcie si pripísali 2,2 %. Ťažobné spoločnosti oslabili pre obavy investorov, že zdražovanie ropy by mohlo zabrzdiť globálny ekonomický rast. Firma Freeport McMoran Copper and Gold Inc si odpísala 3,3 %, pričom za posledné štyri dni stratila už viac ako 7 %.
Americká burza ukončila v strate aj štvrtkové obchodovanie. Index Dow Jones zažil najhorší deň za sedem mesiacov po správe o streľbe na demonštrantov v Saudskej Arábii, ktorá vyvolala obavy z nestability vo významnom ropnom regióne. Všetky tri hlavné americké indexy spadli pod svoj 50-dňový priemer. Priemyselný index Dow Jones stratil 1,87 % a uzavrel na úrovni 11 984,61 bodu, index Standard & Poor's 500 si odpísal 1,89 % a klesol na 1 295,11 bodu a technologický Nasdaq oslabil o 1,84 % na 2 701,02 bodu. Dow Jones vykázal najväčší pokles od 11. augusta. Najhoršie vo štvrtok dopadol energetický sektor a napríklad spoločnosť Exxon Mobil stratila 3,6 %. Na trh pôsobila aj správa o tom, že Čína za február vykázala nečakaný obchodný deficit, hoci analytici uviedli, že pravdepodobne ide o dočasný pokles. Počet nových nezamestnaných v USA minulý týždeň vzrástol o 26 tis. na sezónne upravených 397 tis. a americký obchodný schodok sa v januári zvýšil viac, ako sa predpokladalo. Okrem toho agentúra Moody's znížila rating Španielska a upozornila, že je možné ďalšie jeho zníženie.

V piatok sa na akciové trhy v USA vrátil rast. Investorov upokojili správy zo Saudskej Arábii, kde opozícia plánovala masové zhromaždenia po tom, čo bezpečnostné zložky vo štvrtok nasadili proti demonštrantom strelné zbrane. Obavy z eskalácie násilností v krajine, ktorá je najväčším svetovým producentom ropy, sa však nenaplnili. Darilo sa akciám ropných spoločností, ked ich podporili informácie z Japonska, kde zemetrasenie a vlna tsunami narušila činnosť miestnych rafinérií. Prírodná katastrofa v Japonsku však americkými akciovými trhmi výraznejšie neotriasla, keďže podľa analytikov zemetrasenie výraznejšie nezasiahlo veľké mestá a priemyselné kapacity tretej najväčšej ekonomiky na svete. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 0,50 % na 12 044,40 bodu, širší Standard & Poor's 500 posilnil o 0,71 % na 1 304,28 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 0,54 % a uzatvoril na úrovni 2 715,61 bodu. Rafinéria Valero Energy Corp posilnila o 6,3 %, akcie konkurenčného podniku Tesoro Corp poskočili o 8,4 %. Darilo sa aj akciám strojárskej spoločnosti Caterpillar, ktoré posilnili o 1,7 %.

TOKIO - Japonský akciový trh v pondelok oslabil, keďže obavy z nepokojov na Blízkom východe a z toho vyplývajúci rast cien ropy zatienili piatkovú pozitívnu správu o poklese nezamestnanosti v USA. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 1,8 % na 10 505,02 bodu a širší index Topix si odpísal 1,5 % a oslabil na 941,63 bodu. Blízkovýchodné napätie vytlačilo cenu americkej ropy nad hranicu 106 USD za barel, čo viedlo k zdraženiu akcií najväčšej japonskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Inpex Corp o 1,6 %. Akcie automobilky Toyota Motor Corp, ktorá je najväčším výrobcom áut na svete, zlacneli o 2,4 % po tom, ako medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's v piatok znížila jej rating na stupeň AA- z úrovne AA v dôsledku slabej ziskovosti podniku.

Obchodovanie na japonskom akciovom trhu bolo v utorok zmiešané. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,2 % na 10 525,19 bodu, širší Topix klesol o 0,3 % na 939,16 bodu. Akcie spoločnosti Hitachi, ktorá predáva svoju divíziu harddiskov americkému konkurentovi Western Digital, poskočili o 1,8 %. Akcie spoločnosti Terumo Corp si pripísali 3,2 % po oznámení, že firma kupuje výrobcu zdravotníckej techniky CaridianBCT za 2,6 mld. USD. V technologickom sektore klesli akcie spoločnosti Toshiba Corp o 0,8 %, akcie Sony Corp si odpísali 0,6 %.

V stredu japonský akciový trh rástol. Trhu pomohlo oslabenie cien ropy. Investori však boli opatrní pre obavy plynúce z potenciálneho rozšírenia nepokojov na Blízkom východe. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,6 % na 10 589,50 bodu a širší Topix vzrástol zhodne o 0,6 % na 944,29 bodu. Akcie spoločnosti Dainippon Screen Mfg vzrástli o 4,6 %. Dai-ichi Life Insurance a Yaskawa Electric Corp si pripísali 1,3 % resp. 2,6 %. Akcie energetických podnikov oslabili. Najväčšia japonská ropná a plynárenská spoločnosť Inpex Corp si odpísala 1,2 %.
Akciovému trhu v Japonsku sa vo štvrtok nedarilo. Hlavný tokijský index Nikkei prišiel o 1,5 % a spadol na päťtýždňové dno 10 434,38 bodu. Širší index Topix si odpísal 1,4 % a klesol na 930,84 bodu. Trhu poškodil rast cien ropy po tom, ako ozbrojené sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zbombardovali infraštruktúru ropného priemyslu Líbye. Oslabenie amerického technologického sektora, ktorému poškodil slabý výhľad podniku Texas Instruments, zaťažilo tento sektor aj v Japonsku. Firma Tokyo Electron spadla o 2,3 % a spoločnosť Sumco si stratila 2,9 %. Odolné boli akcie spoločnosti dodávajúcich energie a napríklad Tokyo Electric Power si pripísala 0,5 %.

Japonský akciový trh v piatok spadol na nové 5-týždňové minimum po tom, ako severovýchod krajiny zasiahlo masívne zemetrasenie s magnitúdou 8,9. Hlavný tokijský index Nikkei prišiel o 1,7 % a klesol na 10 254,43 bodu. Širší index Topix klesol tiež o 1,7 % a uzavrel na úrovni 915,51 bodu. Index Nikkei však bol slabý počas celého obchodovacieho dňa pre negatívny vplyv vývoja na Blízkom východe. Správy o streľbe na demonštrantov v Saudskej Arábii oživili obavy z nepokojov v krajine, ktorá je najväčším exportérom ropy na svete. Náladu na japonskom akciovom trhu zhoršilo aj oslabenie eura po tom, ako agentúra Moody's znížila rating Španielska.

(1 EUR = 1,3773 USD)

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SNS: Strana nemá problém zbaviť Štefanova imunity
<< predchádzajúci článok
Uplynulý týždeň na stredoeurópskych akciových trhoch