Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. novembra 2005

ÚPM - súdne žaloby a návrhy na zrušenie



Ústav pamäti národa (ÚPN) bude čoskoro obhajovať svoje pozície zoči-voči niekoľkým žalobám.



Zdieľať
Prvý súd sa už začal minulý týždeň - svoje meno obhajuje kňaz z východného Slovenska, ktorého zverejnil ÚPN ako agenta ŠtB. Jeho právny zástupca Ján Čarnogurský tvrdí, že tento občan nikdy nepodpísal žiadnu spoluprácu s tajnou službou. Podpísal len záväzok mlčanlivosti. Ak ÚPN súd prehrá, bude musieť zverejniť na svojej internetovej stránke ospravedlnenie dotknutému kňazovi.

Najznámejší je prípad poslanca Jozefa Banáša z SDKÚ. Ten sa márne domáhal, aby ÚPN vydal jeho spis na grafologickú expertízu, ktorá by mala dokázať jeho tvrdenie, že podpis „Lotos“ na jednom papieri je falošný, čím by sa podľa neho spochybnila pravdivosť celého zväzku. Riaditeľ ÚPN Ján Langoš spis odmietol vydať napriek novele zákona, ktorá mu to prikazuje, najnovšie s odôvodnením, že ÚPN nikdy netvrdil, že podpis je skutočne Banášov. Poslanec sa preto rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za falšovanie jeho podpisu. Takáto žaloba by prinútila ÚPN spis vydať, domnieva sa Banáš.
Za ohováranie žaluje „neznámeho páchateľa“ kandidát na župana v Trenčianskom samosprávnom kraji Ján Margala, nominant Združenia robotníkov Slovenska (ZRS). Osoba s týmto menom a so zhodným dátumom narodenia figuruje v zväzkoch ŠtB ako agent s poznámkou „železničná doprava“, Margala pracuje na železnici.
Popiera však akúkoľvek spoluprácu s ŠtB a tvrdí, že zväzok na neho „narafičili“, aby ho zdiskreditovali pred regionálnymi voľbami. S návrhom na zrušenie ÚPN vystúpil začiatkom októbra František Turák, extajomník vyšetrovacej parlamentnej komisie, ktorá sa v rokoch 1989 až 1990 zaoberala pôsobením ŠtB. Podľa neho zverejňovanie zväzkov tajnej služby je  v rozpore s ľudskými právami a slúži na diskreditovanie ľudí. Zväzky, ktoré ÚPN spravuje, sú podľa Čarnogurského spochybniteľné.
Podľa neho však neobstojí Langošovo odporúčanie, aby ľudia, ktorí sa cítia poškodení uvedením svojich mien v zoznamoch ŠtB, žalovali túto inštitúciu, pretože ÚPN len prevzal jej zväzky a nemá právo ani povinnosť overovať ich pravdivosť, nezodpovedá ani za ich úplnosť. ŠtB bola zrušená po roku 1989, teda niet koho žalovať. 

Alena Gottweisová

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Divadlo pre detský úsmev ako liek
<< predchádzajúci článok
Chystá sa na Slovensku volebný rekord?!