Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. mája 2007

ÚPN rokovalo s arcibiskupom Sokolom o zverejňovaní dokumentovNa pôvodne utajenom stretnutí v Smolenickom zámku, na ktorom sa malo hovoriť o novele zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) sa zúčastnil predseda ÚPN Ivan Petranský a trnavský arcibiskup Ján Sokol. ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. mája (WEBNOVINY) - Na pôvodne utajenom stretnutí v Smolenickom zámku, na ktorom sa malo hovoriť o novele zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) sa zúčastnil predseda ÚPN Ivan Petranský a trnavský arcibiskup Ján Sokol. Diskutoval s nimi poslanec NR za SNS Rafael Rafaj a ľudia z vedenia Zväzu protikomunistických bojovníkov. Spoločne zvažovali možnosť ako ÚPN zaviazať k tomu, aby zverejňoval len dokumenty, o ktorých sám preukáže, že sú pravdivé. Informáciu dnes vo svojej relácii Správy STV priniesla Slovenská televízia (STV).

Na schôdzke údajne zastupoval Sokol totalitou postihnutý klérus. Výsledkom stretnutia je snaha zaviesť zo zákona tzv. princíp vyváženosti. Podľa Rafaja by sa tak nemali legitimizovať archívy a dokumentácia zločineckej organizácie, akou ŠtB bola. V praxi to bude pre ÚPN znamenať povinnosť dokazovať historickú pravdivosť dokumentov, čo pre STV potvrdil aj šéf ÚPN Petranský. Časť historikov sa domnieva, že ÚPN sa tak môže spreneveriť svojmu poslaniu. Závery pôvodne utajenej schôdzky v Smoleniciach majú rozpracovať pracovné skupiny všetkých zúčastnených strán, uviedla STV.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Sokol chce od týždenníka .týždeň vysúdiť 50 000 eur (7. 9. 2009)
 Náhlik žije stále v Bratislave, tvrdí Sokol (29. 5. 2009)
 Preverujú konanie arcibiskupa Sokola (25. 5. 2009)
 Podľa Bárdosa by mal arcibiskup Sokol odstúpiť (14. 1. 2007)
 Rómovia pobúrení stanoviskom a vyjadreniami arcibiskupa Sokola (5. 1. 2007)nasledujúci článok >>
Merkelová vyzvala na prijatie dohody o euroústave
<< predchádzajúci článok
V predajni destilátov v Trenčíne našli mŕtvu predavačku

ÚPN rokovalo s arcibiskupom Sokolom o zverejňovaní dokumentov - diskusné fórum čitateľov