Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. septembra 2011

Úrad rómskeho splnomocnenca je podľa Belousovovej rasistickýPredsedníčke parlamentného výboru pre ľudské práva a poslankyni Národnej rady SR Anne Belousovovej sa nepozdáva Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Belousovová sa domnieva, že úrad, ...Zdieľať
belousovova BRATISLAVA 4 . septembra (WEBNOVINY) - Predsedníčke parlamentného výboru pre ľudské práva a poslankyni Národnej rady SR Anne Belousovovej sa nepozdáva Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Belousovová sa domnieva, že úrad, ktorému šéfuje Miroslav Pollák, je rasistický a výsledok jeho práce je nulový. "Úrad má 52 pracovníkov, sú to určite dobre platené miesta na úrade vlády, len desať z toho je v regionálnych strediskách. Väčšinou sú to pozície, ktoré sú vedúce, je to vedúci koordinátor, koordinátor, koordinátorov je tam asi 30 - všetkého možného," uviedla poslankyňa na rokovaní ľudskoprávneho výboru. Ako dodala, približne 90-tisíc Rómov patronátuje 52 úradníkov za dobré platy, výsledok ich práce nie je podľa jej slov žiadny, pretože nemajú žiadnu konkrétnu náplň práce. Belousovová je navyše presvedčená, že úrad Rómov diskriminuje. "My máme problém nie s rómskym etnikom ako en bloc, celkom, lebo to by bol rasistický prístup, my máme problém s neprispôsobivými občanmi," doplnila Belousovová, podľa ktorej sú to tí ľudia, ktorí nedodržiavajú ani zákonné ani morálne normy. Poslankyňa by preto chcela, aby sa úrad rómskeho splnomocnenca pretransformoval na inštitúciu, ktorá by sa zaoberala riešením neprispôsobivých či sociálne vylúčených občanov.

Úrad splnomocnenca pre rómske komunity s Belousovovej tvrdeniami zásadne nesúhlasí. Iveta Duchoňová z úradu reaguje, že funkcia rómskeho splnomocnenca je v súlade s ústavou i európskym právnym poriadkom. Odporúčanie parlamentného zhromaždenia Rady Európy podľa Duchoňovej okrem iného hovorí, že treba "vyriešiť právne postavenie Rómov, vypracovať a zaviesť špecifické programy na zlepšenie integrácie Rómov a zabezpečiť ich účasť v rozhodovacích procesoch." Všetky tieto úlohy plní alebo sa na nich podieľa rómsky splnomocnenec v súlade s ústavným poriadkom Slovenskej republiky ako aj základnými princípmi právneho poriadku Rady Európy, postaveného mimochodom aj na európskom dohovore o ľudských právach, doplnila Duchoňová. Podľa jej slov navyše Slovensko vo svojom právnom poriadku nikdy nevymedzovalo a nevymedzilo rómsku národnostnú menšinu podľa rasového princípu, ale na základe statusu národnostnej menšiny. "Preto akékoľvek interpretačné snahy o právnej definícii vzťahujúcej sa na marginalizované, sociálne vylúčené rómske komunity, založené na rasovom prvku sú v rozpore s právnym poriadkom Slovenskej republiky, právnym poriadkom Rady Európy, ako aj právnym poriadkom Európskej únie," odkázala Duchoňová Belousovovej.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatúlaného tučniaka obrovského vypustili na slobodu
<< predchádzajúci článok
MMF schválil uvoľnenie ďalších prostriedkov pre Írsko

Úrad rómskeho splnomocnenca je podľa Belousovovej rasistický - diskusné fórum čitateľov

anča dlaňová4.9. 19:30:38