Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. marca 2014

Úrady pochybujú o tom, že zmiznuté lietadlo sa stalo terčom útoku



Dievča stojí pri nápise Máme nádej na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur v malajzijskom Sepangu 10. marca 2014.



Zdieľať
Dievča stojí pri nápise Máme nádej na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur v malajzijskom Sepangu 10. marca 2014. Foto: TASR/AP
Kuala Lumpur 11. marca (TASR) - Vyšetrovatelia v Malajzii majú silné pochybnosti, že dopravné lietadlo s 239 ľuďmi na palube, ktoré zmizlo po štarte v piatok večer, sa stalo terčom útoku. Uviedli to americké a európske zdroje z okruhu vyšetrovania, ktoré dnes citovala tlačová agentúra Reuters.


Osud lietadla malajzijských aerolínií, ktoré sa stratilo približne po hodine letu smerom do čínskeho Pekingu, je stále záhadou. Pritom už tretí deň prebieha rozsiahle pátranie zo vzduchu aj na mori. Po Boeingu 777 sa však zatiaľ nenašla ani jediná stopa.

Malajzijský úrad, ktorý vedie miestne vyšetrovanie, ani špionážne služby v Spojených štátoch a Európe však ešte nevylúčili možnosť, že na lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines zaútočili militanti bombou alebo že ho uniesli.

Malajzijskí predstavitelia naznačili, že útok ako príčinu zmiznutia stroja zatiaľ nepodporujú žiadne silné dôkazy a že technické problémy alebo chyba pilota mohli spôsobiť pád lietadla. Uviedli to americké zdroje.

"Nie sú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali teroristický čin," povedal európsky bezpečnostný zdroj. Dodal, že takisto neexistuje ani "žiadne vysvetlenie, čo sa vlastne s lietadlom stalo, alebo kde sa teraz nachádza".

Medzitým po stroji pátrajú desiatky lodí a lietadiel z desiatich krajín. Prehľadávajú more okolo Malajzie a južného Vietnamu.

Interpol v nedeľu 9. marca potvrdil, že najmenej dvaja pasažieri použili kradnuté pasy. Dodal, že preveruje, či aj ďalšie osoby na palube použili falošné doklady totožnosti.

Napriek tomu americký zdroj uviedol, že malajzijské úrady sa už odkláňajú od teórie, že na lietadlo zaútočili nejakí páchatelia. Prispieva k tomu aj fakt, že stroj po zmiznutí z dosahu radarov neuskutočnil automatický kontakt so systémom na monitorovanie letových údajov. Takýto kontakt by vyšetrovateľom pomohol určiť, čo sa stalo.

Lietadlo bolo vybavené obslužným počítačom, ktorý je schopný "rozprávať sa" automaticky s pevninou, a to prostredníctvom krátkych správ - systém je známy pod skratkou ACARS. "V čase zmiznutia lietadla nevyslal systém ACARS žiadne signály," uviedol zdroj z okruhu vyšetrovania.

Spojené štáty preskúmali podrobne aj zábery špionážnych satelitov a hľadali dôkazy o výbuchu vo vzduchu, ale žiadne nenašli. To tiež vyvoláva čoraz väčšie pochybnosti, že išlo o útok na lietadlo.

Čína rozmiestnila 10 satelitov na pomoc pri pátraní po malajzijskom lietadle

Letenky, ktoré kúpili dvaja pasažieri na falošné pasy na let nezvestného Boeingu 777 malajzijských aerolínií, vydali thajské cestovné kancelárie pre Iránca, ktorý ich zarezervoval e-mailom. Informovali o tom dnes thajské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra DPA.
Pohľad na plavidlá z lietadla AN-26 vietnamských vzdušných síl počas pátracej operácie po zmiznutom lietadle Boeingu 777-200 Malajzijských aeroliniek nad Juhočínskym morom 10. marca 2014. Foto: TASR/AP

Thajská polícia potvrdila, že obe letenky boli kúpené vo štvrtok 6. marca v dvoch cestovných kanceláriách v prímorskom letovisku Pattaya. Niekto ich vyzdvihol a zaplatil v thajských bahtoch, ako informovali miestne noviny Bangkok Post.

Obe letenky zarezervoval prostredníctvom e-mailu muž menom "Ali" z Iránu, napísal Bangkok Post a citoval pritom nemenovaného zamestnanca jednej z cestoviek.

Táto cestovná kancelária uviedla, že Ali bol pravidelným zákazníkom a pôvodne žiadal o letenky spoločnosti Etihad Airlines alebo Qatar Airways na lety do Kodane a Frankfurtu nad Mohanom. Zákazník neskôr rezerváciu zmenil na aerolínie China Southern Airlines, ktoré majú dohodu o spoločnej preprave cestujúcich s aerolíniami Malaysia Airlines, pretože sú lacnejšie.

Čína rozmiestnila desať satelitov, ktoré budú pomáhať pri obrovskom pátraní po nezvestnom dopravnom malajzijskom lietadle, informoval dnes denník čínskej ľudovej armády. Pátranie prebieha okolo Malajzie a južného Vietnamu, a to zo vzduchu aj na mori, pričom sa ho zúčastňuje desať krajín.

Satelity využijú špičkovú technológiu na snímanie záberov Zeme s vysokým rozlíšením i ďalšie technológie, ktoré pomôžu pri pátracej a záchrannej operácii. Uviedol to v článku uvedený čínsky denník, na svojej webovej stránke ho zverejnilo aj ministerstvo obrany.

Čína vyzvala Malajziu, aby urýchlila pátranie po lietadle. Približne dve tretiny z 227 cestujúcich a 12 členov posádky totiž tvorili Číňania. Podľa predpokladov sú všetci mŕtvi.

Čínske satelity pomôžu aj s pozorovaním počasia a s komunikáciou počas mohutného pátrania v oblasti, kde lietadlo zmizlo, informovala tlačová agentúra AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Astronauti z ISS bezpečne pristáli na zasneženej stepi v Kazachstane
<< predchádzajúci článok
Svetová banka má v úmysle podporiť Ukrajinu troma miliardami dolárov