Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2011

Úrady vyšetrujú, prečo neskoro porovnali Roháčovu DNA



Maďarská generálna prokuratúra začala vyšetrovať oneskorenie porovnania vzoriek DNA slovenského občana Jozefa Roháča s DNA ...



Zdieľať
jozef rohac Slovenský kriminálnik Jozef Roháč alias Potkan.Foto: SITA/Martin HavranBUDAPEŠŤ 3. mája (WEBNOVINY) - Maďarská generálna prokuratúra začala vyšetrovať oneskorenie porovnania vzoriek DNA slovenského občana Jozefa Roháča s DNA nájdenou na mieste vraždy maďarského podnikateľa Jánosa Fenya v roku 1998.


V utorok o tom informoval denník Népszabadság. Roháča prepustili z maďarského väzenia v októbri 2010 a až potom zistili, že vzorky sa zhodujú.

Maďarský súd na neho vydal vo februári pre spomínanú vraždu medzinárodný zatykač, pričom do Maďarska ho Slovensko deportovalo 17. apríla.

Prokuratúra sa teraz rozhodla prešetriť, prečo Národný kriminalistický úrad neporovnal vzorky skôr a či za toto oneskorenie môže polícia či iný úrad. Podľa denníka by mala polícia automaticky porovnávať vzorky DNA odobraté zločincom s neidentifikovanými vzorkami odobratými na miestach zločinov.


Potkana zatkli v Maďarsku

Potom, čo Roháča zatkli v októbri 2008 v Prahe a vydali do Maďarska, jeho vzorky DNA odoslali kriminalistickému úradu. Systém mal vyšetrovateľov ihneď upozorniť, že jeho DNA je zhodné s DNA nájdenou na mieste vraždy Fenya. Prokuratúra teraz zisťuje, prečo sa tak nestalo.

Roháč, prezývaný aj Potkan, strávil dva roky v maďarskej väznici za zneužitie výbušnín pri pokuse zavraždiť podnikateľa Zoltána Seresa. Roháč sa v júni 1997 snažil podnikateľa zabiť bombou na diaľkové ovládanie, tá však zlyhala. Slovenský kriminálnik Jozef Roháč alias Potkan.Foto: SITA/Martin Havran

Roháčovi pripisujú aj účasť na bombovom útoku v centre Budapešti z júla 1998, ktorý si vyžiadal štyri obete, čo sa však polícii nepodarilo dokázať.

Maďarské úrady sa taktiež domnievajú, že skupina pod Roháčovým vedením je zodpovedná aj za útoky na centrálu politickej strany Fidesz a obydlia dvoch členov parlamentu, ktoré sa odohrali na jar a v lete 1998 rovnako v Budapešti.

Na Slovensku bol v minulosti Roháč obvinený spolu s Imrichom Oláhom, ktorý už nežije, z vraždy Róberta Remiáša. Tomu v roku 1996 vybuchlo auto v bratislavskej Karlovej Vsi. Trestné stíhanie v roku 2006 zastavili.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čarnogurský a Mikloško sa obávajú politických tlakov na ÚPN
<< predchádzajúci článok
VÚB Leasing s plnením ročného plánu obchodov na 96,1 %