Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2007

ÚS bude opäť rokovať o interrupciách a o platoch sudcovO interrupciách bude plénum Ústavného súdu (ÚS) SR opäť rokovať na ústnom verejnom pojednávaní štvrtého decembra. Ako dnes v rozhovore pre agentúru SITA uviedla riaditeľka kancelárie ...Zdieľať

KOŠICE 7. novembra (WEBNOVINY) – O interrupciách bude plénum Ústavného súdu (ÚS) SR opäť rokovať na ústnom verejnom pojednávaní štvrtého decembra. Ako dnes v rozhovore pre agentúru SITA uviedla riaditeľka kancelárie predsedníčky ÚS Ľuba Mackovičová, verejné pojednávanie sa začne o 10. hodine. „V súčasnosti neviem povedať, či ÚS už vydá aj nález,“ povedala Mackovičová.

Tento zákon patrí k najstarším nerozhodnutým veciam na Ústavnom súde SR. Na súd sa s návrhom preskúmať ústavnosť Zákona o umelom prerušení tehotenstva a vykonávacích vyhlášok ministerstva zdravotníctva k tomuto zákonu obrátila ešte v roku 2001 skupina 31 poslancov Národnej rady SR. Na tomto pojednávaní bude navrhovateľov zastupovať poslanec NR SR, bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH).

Od podania návrhu sa uskutočnilo viacero verejných pojednávaní pléna ÚS za éry predsedu Jána Mazáka, no ÚS nakoniec odkladal rozhodnutie, keďže nezasadal v kompletnom zložení. Podľa Mazáka, ak by ÚS rozhodol, mohlo by byť toto rozhodnutie spochybnené s tým, že ÚS nepracoval v kompletnom zložení.

Plénum ÚS 4. decembra na verejnom zasadaní o 13. hodine vyhlási rozhodnutie týkajúce sa vyplácania 13. a 14. platu sudcov. V roku 2002 sa na ÚS obrátil Okresný súd Košice – okolie a Okresný súd Bratislava I s návrhom na vyslovenie nesúladu niektorých ustanovení zákona o platových pomeroch sudcov a prísediacich s ústavou.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Náklady na lieky budú podľa MZ ďalej rásť
<< predchádzajúci článok
Ústavný súd nie je podľa Lipšica ideologické bojisko