01. septembra 2006

US Open - Gajdošová ďalej, Hantuchovú vyradila S. Williamsová

Slovenský tenis má po štvrtom hracom dni na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open 2006 v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD) už len jedinú zástupkyňu vo dvojhre. Je ňou 19-ročná Jarmila ...

NEW YORK 1. septembra (WEBNOVINY) - Slovenský tenis má po štvrtom hracom dni na záverečnom grandslamovom turnaji roka US Open 2006 v New Yorku (dotácia 18,585 mil. USD) už len jedinú zástupkyňu vo dvojhre. Je ňou 19-ročná Jarmila Gajdošová, ktorá si v 2. kole dvojhry poradila s Ukrajinkou Viktoriou Kutuzovovou 6:3, 7:6 (5). Zverenkyňa austrálskeho trénera Simona Walsha si postupom do 3. kola vylepšila svoje grandslamové maximum, v súboji o postup do osemfinále bude jej súperkou 12. nasadená Ruska Dinara Safinová.

V podvečernom súboji na ústrednom dvorci Arthura Ashea skončila svoje singlové účinkovanie v New Yorku Daniela Hantuchová. Slovenská jednotka a sedemnásta naadená hráčka nestačila na výborne hrajúcu Američanku Serenu Williamsovú a podľahla jej za 93 minút 5:7, 3:6. Hantuchová prehrala s mladšou zo sestier Williamsových v kariére už po piaty raz (bilancia 1:5). Najmä v I. sete mala 23-ročná Slovenka veľkú šancu na úspech, no nevyužila ju. Viedla už 5:2, ale jej súperka sériou siedmich gemov v rade otočila set aj zápas. Serena Williamsová je víťazkou US Open z rokov 1999 a 2002.
Hantuchovej maximom z tohto podujatia zostáva štvrťfinále z roku 2002. Turnaj vo Flushing Meadows je jediný z kvarteta grandslamových, na ktorom v tomto roku nepostúpila do osemfinále.
Slovákom sa vo štvrtok nedarilo ani vo štvorhre, kde skončili na raketách nasadených párov. Gajdošová spoločne s Austrálčankou Bryanne Stewartovou podľahli ôsmej nasadenej rusko-slovinskej dvojici Dinara Safinová - Katarina Srebotniková 5:7, 1:6. Slovenské mužské duo Dominik Hrbatý - Michal Mertiňák zasa hladko prehralo s jedenástym nasadeným rakúskym párom Julian Knowle - Jürgen Melzer 2:6, 1:6.

Štvrtkový súhrn výsledkov Slovákov na US Open 2006:

Dvojhra žien - 2. kolo:

Jarmila Gajdošová (SR) - Viktoria Kutuzovová (Ukr.) 6:3, 7:6 (5)
Vo vyrovnanom prvom sete začala podávať ako prvá 19-ročná Slovenka, no o rok mladšia súperka jej na servise úspešne kontrovala až do stavu 3:4. Vtedy Gajdošová po prvý raz v stretnutí vzala podanie Kutuzovovej (102. v rebríčku WTA) a zvýšila na 5:3. Vzápätí Slovenka pri svojom podaní čistou hrou potvrdila zisk I. setu na 6:3. V druhom sete obe hráčky viackrát za sebou stratili svoj servis. Gajdošová prehrávala už 1:3, ale po rebrejku vyrovnala na 3:3 a potom sa súperky ťahali o každú loptičku až do tajbrejku. V ňom viedla Slovenka hneď na začiatku 2:0. Ukrajinka ešte vyrovnala na 2:2, ale potom Gajdošová sériou štyroch víťazných loptičiek zvýšila na 6:2. Napokon rodená Bratislavčanka premenila až štvrtý mečbal na 7:5 a premiérovo v kariére si zahrá medzi 32 najlepšími hráčkami na grandslamovom turnaji.

Daniela Hantuchová (17-SR) - Serena Williamsová (USA) 5:7, 3:6
Hantuchová využila menšiu koncentráciu a slabší pohyb Sereny Williamsovej v úvode a po rýchlom brejku sa ujala vedenia 3:0 a 4:1. Američanke nešlo prvé podanie a často vyhadzovala loptičky za základnú čiaru. Slovenka, ktorá bola podľa súčasného rebríčkového postavenia favoritkou, naopak v I. sete výborne podávala a najmä z forhendu súkala jeden víťazný úder za druhým. Za stavu 5:3 Hantuchovej pri podaní nevyšli dve skrátenia hry a keď urobila vzápätí dve zbytočné dvojchyby, doslova ponúkla súperke zníženie na 4:5. Vtedy sa Serena (až 91. v rebríčku WTA) definitívne chytila, vyrovnala na 5:5 a už nervózna Hantuchová začala evidentne strácať krok. Jej nabudená protivníčka vyhrala poľahky aj ďalšie dva gemy a získala set za 48 minút v pomere 7:5. Bývalá svetová jednotka a dvojnásobná newyorská šampiónka pokračovala v skvelom výkone aj na začiatku druhého setu a vyťažila z neho ešte jeden brejk a vedenie 2:0. Potom Slovenka opäť vyrovnala hru a držala si servis. Nebola však schopná preraziť podanie súperky, a tak Serena Williamsová doviedla bez väčších problémov zápas do víťazného konca. Pri podaní Hantuchovej za stavu 5:3 v II. sete Američanka premenila druhý mečbal, keď úder z Hantuchovej rakety skončil za základnou čiarou.
"Hantuchová hrala v úvode veľmi dobre. Ja som musela vylepšiť svoju hru, lebo inak by som nemala šancu vyhrať tento zápas. Keď súperka urobila dve dvojchyby, znervóznela. Ja som naopak zahrala niekoľko veľkých úderov a definitívne som sa chytila. Cítim, že po zranení sa moja hra zlepšuje a môžem byť ešte lepšia," uviedla S. Williamsová.

Štvorhra žien - 1. kolo:
Dinara Safinová, Katarina Srebotniková (8-Rus./Slovin.) - Jarmila Gajdošová, Bryanne Stewartová (SR/Austr.) 7:5, 6:1

Štvorhra mužov - 1. kolo:
Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák (SR) - Julian Knowle, Jürgen Melzer (11-Rak.) 2:6, 1:6