Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. júla 2015

USA možno podmienečne prepustia izraelského špióna Pollarda



Američan Jonathan Pollard, ktorého v roku 1987 odsúdili za špionáž v prospech Izraela, by sa mohol dostať podmienečne na slobodu už v novembri, na 30. výročie jeho zatknutia. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Washington 25. júla (TASR) - Američan Jonathan Pollard, ktorého v roku 1987 odsúdili za špionáž v prospech Izraela, by sa mohol dostať podmienečne na slobodu už v novembri, na 30. výročie jeho zatknutia. Oznámil to jeho právnik a informáciu potvrdilo aj americké ministerstvo spravodlivosti.


O prepustení bude rozhodovať Americká komisia pre podmienečné tresty, ktorá bude skúmať, či sa vo väzení dobre správal a či nehrozí, že sa dopustí ďalších zločinov. Americkí predstavitelia podľa agentúry AP nepredpokladajú, že komisia bude namietať voči Pollardovmu podmienečnému prepusteniu. Ministerstvo spravodlivosti však pre zmenu verí, že usvedčený špión si odsedí celý trest.

"Ministerstvo spravodlivosti vždy tvrdilo, že Jonathan Pollard by si mal odpykať celý trest za závažné zločiny, ktorých sa dopustil - čo v tomto prípade predstavuje 30-ročný trest tak, ako mu to bolo uložené," povedal hovorca ministerstva Marc Raimondi.

Pollarda zatkli v novembri 1985, keď sa neúspešne pokúšal získať azyl na izraelskom veľvyslanectve vo Washingtone. Prípad tohto bývalého analytika amerického námorného spravodajstva odvtedy vyvolal mnohé vášne. Jeho podporovatelia tvrdia, že trest bol neprimeraný, keďže špionážnych aktivít sa dopustil v prospech Izraela, ktorý Spojené štáty považujú za spojenca. Kritici, vrátane vyšetrovacích a vládnych orgánov, ho zase označujú za zradcu vlasti, ktorý ju ohrozil odovzdaním tajných materiálov inej krajine.

V súčasnosti šesťdesiatročný Pollard v ostatných rokoch bojoval so zdravotnými problémami. Trest vykonáva vo väznici v Severnej Karolíne.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
John Kerry: Prezidentské voľby v Burundi boli hlboko defektné
<< predchádzajúci článok
Obchodovanie s ľuďmi: Na linke pomoci preverujú aj pracovné inzeráty