Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

USA oficiálne odovzdali Británii žiadosť o vydanie AssangeaJulian Assange, archívna snímka.Zdieľať
Julian Assange, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Washington 11. júna (TASR) - Vláda Spojených štátov oficiálne odovzdala Spojenému kráľovstvu žiadosť o vydanie zakladateľa webovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea. Uviedol to v utorok nemenovaný predstaviteľ USA, ktorého citovala tlačová agentúra AP.


Assange čelí 18 bodom obžaloby, v ktorej je obvinený zo získavania a zverejňovania tajných informácií a zo zosnovania sprisahania s bývalou vojačkou americkej armády Chelsea Manningovou, ktorého cieľom bolo rozlúštenie počítačového hesla ministerstva obrany. Chelsea Manningová bola vtedy, ešte pred zmenou pohlavia, známa ako Bradley Manning.

Assange (47) bol 11. apríla vysťahovaný z ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, kde sa ukrýval od roku 2012, keďže Ekvádor mu udelil politický azyl. Po vyhostení z ambasády ho zatkla britská polícia, v súčasnosti si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu.

Švédsko takisto žiada vydanie Assangea, chce ho totiž vypočuť v prípade údajného znásilnenia. Spáchanie tohto trestného činu Assange popiera.

Spojené štáty požadujú Assangeovo vydanie v súvislosti so zverejnením tajných amerických vojenských a diplomatických dokumentov na webe WikiLeaks. Americké úrady voči nemu vzniesli spomínaných 18 obvinení, väčšinu z nich na základe zákona o špionáži.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Summit EÚ má potvrdiť túžbu po hospodárskom raste
<< predchádzajúci článok
V Košiciach odštartovala celoslovenská výzva Háčkuj vonku

USA oficiálne odovzdali Británii žiadosť o vydanie Assangea - diskusné fórum čitateľov