Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. marca 2006

USA opäť povolia výstupy na Mount St. HelenAmerické úrady pravdepodobne už tento rok znovu povolia cesty na hranu krátera sopky Mount St. Helen, ktoré zakázali po erupcii v roku 2004. Národná lesná správa začala prijímať rezervácie ...Zdieľať

VANCOUVER 17. marca (WN/SITA/AP) - Americké úrady pravdepodobne už tento rok znovu povolia cesty na hranu krátera sopky Mount St. Helen, ktoré zakázali po erupcii v roku 2004. Národná lesná správa začala prijímať rezervácie horolezeckých výprav už minulý mesiac, ešte pred oficiálnym rozhodnutím. "Verejnosť má záujem. Je to rekreačné miesto, príležitosť niečo sa naučiť a my chceme verejnosti dobre slúžiť. Horolezci môžu na vlastné nebezpečie podstúpiť riziko, na ktoré si trúfajú - od extrémnych teplôt až po nečakané pády skál," povedal Tom Mulder z Mount St. Helens National Volcanic Monument. Lezecká sezóna sa tradične začína 15. mája, pričom denný počet povolení je 100 - polovica sa vydáva na základe rezervácie a druhá polovica losovaním.

Sopka Mount St. Helen začala v septembri 2004 chrliť dym a popol, ponad okraje krátera však nevyvrhovala kamene. Odvtedy však trvajú nečakané zosuvy pôdy na úbočiach krátera, ktorý v roku 1980 vytvorila ničivá erupcia.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Peter Bažík zo SuperStar nosí na krku srdce od fanúšičky
<< predchádzajúci článok
Jerryho Lewisa ocenili Radom čestnej légie

USA opäť povolia výstupy na Mount St. Helen - diskusné fórum čitateľov