Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. augusta 2013

USA plánuje útok na Sýriu, časť sveta je skeptická



Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s predsedom ruského parlamentu Sergejom Naryškinom.



Zdieľať
Vladimir Putin (vľavo) si podáva ruku s predsedom ruského parlamentu Sergejom Naryškinom. Foto: TASR/AP
Moskva/Bratislava 28. augusta (TASR) - Vojenský zásah v Sýrii neukončí krízu v tejto krajine: bude mať za následok veľké obete na civilistoch a poškodí aj prácu OSN v tejto oblasti a celé medzinárodné spoločenstvo, povedal dnes predseda ruskej Štátnej dumy Sergej Naryškin.


Po rokovaní so šéfom Národnej rady SR Pavlom Paškom v Bratislave tak reagoval na otázku, ako sa zachová Rusko v prípade vojenskej intervencie. Podľa Naryškina treba byť pri takomto zásahu opatrný, aby nedošlo k zbytočným škodám.

"Svetové spoločenstvo sa ešte pamätá na to, aké boli príčiny na vojenský zásah v Iraku. Boli sfalšované, následky tejto operácie boli veľmi tragické a nikto za to zatiaľ nezodpovedá," pripomenul.

Poukázal aj na to, že situácia v Sýrii sa vyostrila v čase, keď sa budovali podmienky na jej riešenie na pôde OSN. Tá poslala do krajiny svojich expertov, aby zistili, kto minulý týždeň použil chemické zbrane.

"Experti začali pracovať, ale niektoré krajiny NATO povedali, že nepotrebujú výsledky práce týchto expertov a už sú pripravené vojensky zasiahnuť. Musím povedať, že to sú veľmi nebezpečné prejavy," poznamenal Naryškin.


Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

I. SAMSON: Slovensko zrejme podporí prípadný vojenský zásah spojencov v Sýrii



Ak by v najbližších dňoch došlo k vojenskej intervencii v Sýrii, možno predpokladať, že v prípade konsenzu v NATO Slovensko vyjadrí svoj politický súhlas a podporí svojich spojencov. Pre TASR to povedal bezpečnostný analytik Ivo Samson s tým, že bude dôležité, kto zásah uskutoční.

"Pôjde o to, kto tento zásah urobí a či to budú USA. Ak by sa zásah uskutočnil, pravdepodobne by šiel pod hlavičkou regionálnej organizácie, ktorá by mohla obísť neexistujúci mandát Bezpečnostnej rady OSN, čo je možné podľa článku 52 charty. V tom prípade by sa zrejme na stranu USA pridali aj ostatné členské krajiny NATO," uviedol Samson. Ako dodal, okrem bloku Rusko - Irán existuje celosvetová požiadavka na intervenciu v Sýrii.

Podľa riaditeľa Centra pre európske a severoatlantické vzťahy Róberta Ondrejcsáka sa Slovensko do prípadnej intervencie vojensky zatiaľ nezapojí. "Na angažovanosť našich ozbrojených síl v súčasnosti nevidím priestor vzhľadom na predpokladaný charakter operácie," uviedol pre TASR Ondrejcsák.

Samson pripomenul, že ak by bol vojenský zásah formou bezletovej zóny, leteckých útokov alebo námornej blokády, na to Slovensko nemá prostriedky. "Ak by prišlo k peacekeepingu, to znamená k operácii na udržanie mieru, ak by NATO vyslalo podobne ako v Afganistane či v Iraku svoje jednotky, v tom prípade je predstaviteľné, že by sa Slovensko zapojilo úmerne svojim možnostiam. Má odmínovačov, má ženistov, tím lekárov," uviedol bezpečnostný analytik.

Podpora vojenskej intervencie zo strany SR by podľa Samsona nenaštrbila vzťahy medzi našou krajinou a Ruskom, ktoré v tomto smere vyzýva na zdržanlivosť a rozvahu. Samson pripomína, že v medzinárodnej politike malo Slovensko iný postoj ako ostatné krajiny, ale v prípade podpory vojenskej intervencie je SR viazaná predovšetkým svojimi záväzkami voči NATO a EÚ. "Napriek tomu, že si nechceme pokaziť vzťahy s Ruskom, sa na takejto operácii v prípade peacekeepingu budeme podieľať," dodal Samson.

Guy Verhofstadt Foto: TASR/AP

Verhofstadt navrhuje koordinovaný postup krajín EÚ pre zásah v Sýrii


Je potrebné, aby členské štáty EÚ zaujali spoločné stanovisko pre podporu vojenskej intervencie v Sýrii, vyzval dnes predseda skupiny liberálov v Európskom parlamente (ALDE) a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt.

Liberálny europoslanec zdôraznil, že členské štáty EÚ by mali spolupracovať a dohodnúť sa na spoločnej stratégii boja proti "kriminálnemu režimu" sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

"Európa nemôže akceptovať takéto zločiny proti ľudskosti a intervencia v Sýrii by nemala byť koalíciou krajín, ktoré chcú konať, ale musí byť výsledkom spolupráce medzi USA, EÚ, Tureckom a väčšinou arabských krajín," vyhlásil Verhofstadt.

Líder tretej najsilnejšej frakcie v europarlamente dodal, že sýrsky prezident je najväčšou prekážkou v procese mierových rokovaní. Predseda straníckej skupiny ALDE okrem iného navrhol potrebu vyzbrojenia sýrskych povstalcov a vytvorenie bezletovej zóny.

Verhofstadt zároveň vyzval šéfku európskej diplomacie Catherine Ashtonovú, aby zvolala mimoriadnu schôdzu ministrov zahraničných vecí krajín EÚ, venovanú kríze v Sýrii, a za týmto účelom na pôde Európskeho parlamentu navrhol mimoriadnu schôdzu konferencie predsedov, skladajúcej sa z predsedu EP a lídrov parlamentných skupín.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Izrael: Ľuďom rozdávajú plynové masky, obávajú sa sýrskeho útoku


Izraelské úrady začali obyvateľom po celej krajine rozdávať plynové masky v očakávaní prípadného útoku zo Sýrie. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Izraelská televízia Kanál 2 zverejnila zábery zachytávajúce veľký zástup ľudí pred distribučným strediskom v Tel Avive. Oznámila, že ľudia čakajú na masky aj niekoľko hodín.

Podľa predstaviteľov izraelskej pošty, ktorá dohliada na distribúciu plynových masiek, sa dopyt po nich v uplynulých dňoch strojnásobil. Masky má údajne už zhruba 60 percent obyvateľov.

Spojené štáty naznačili, že čoskoro zaútočia na Sýriu v reakcii na údajné použitie chemických zbraní režimom prezidenta Bašára Asada. Vyvolalo to špekulácie, že Sýria v rámci odplaty môže napadnúť Izrael ako spojenca USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súčasťou osláv v B. Bystrici bude aj výstava Valkýra
<< predchádzajúci článok
Riaditeľov autobus zváža žiakov z okresného mesta na dedinu