Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. apríla 2019

USA: Prokurátor žiada pre ruskú agentku 18 mesiacov väzeniaNa archívnej snímke z 21. apríla 2013 údajná ruská špiónka Marija Butinová počas prejavu na zhromaždení na podporu legalizácie držby ručných zbraní v Moskve.Zdieľať
Na archívnej snímke z 21. apríla 2013 údajná ruská špiónka Marija Butinová počas prejavu na zhromaždení na podporu legalizácie držby ručných zbraní v Moskve. Foto: TASR/AP
Washington 20. apríla (TASR) - Americká prokuratúra žiada trest 18 mesiacov odňatia slobody pre ruskú agentku Mariju Butinovú, ktorá sa priznala, že na pokyn Kremľa plnila v USA spravodajské úlohy. Informovala o tom v sobotu agentúra AP.


Podľa americkej prokuratúry "nebola Butinová agentkou v pravom zmysle" tohto slova a oficiálne ani neabsolvovala výcvik určený pre tajných agentov. Jej úlohou bolo infiltrovať sa do viacerých konzervatívnych politických zoskupení v čase, keď sa moci ujímal súčasný americký prezident Donald Trump.

Butinová sa vlani v decembri pred americkým súdom priznala k účasti na sprisahaní proti Spojeným štátom. Ešte v júli bola obžalovaná zo zločineckého sprisahania, ktorého sa údajne dopustila, keď v USA pôsobila "ako zahraničný agent bez toho, aby o tom informovala príslušný úrad generálneho prokurátora."

Podľa vyšetrovateľov sa táto Ruska od roku 2015 zapájala do amerických konšpiračných aktivít v prospech Moskvy, pričom bola riadená ruským úradníkom a na to, aby prenikla do amerických politických kruhov, využívala blízke osobné vzťahy s americkým politikom.

Moskva tvrdí, že obvinenia vznesené voči Butinovej sú vymyslené a že jej zatknutie v júli minulého roku bolo motivované záujmami americkej vnútornej a zahraničnej politiky.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pápež na Krížovej ceste hovoril o utrpení migrantov
<< predchádzajúci článok
Za zabitie pacientov dostala talianska zdravotná sestra doživotie

USA: Prokurátor žiada pre ruskú agentku 18 mesiacov väzenia - diskusné fórum čitateľov