Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

USA uvalili sankcie na sýrskeho magnáta za pomoc AsadoviNa snímke stodolárová bankovka s Benjaminom FranklinomZdieľať
Na snímke stodolárová bankovka s Benjaminom Franklinom Foto: TASR/AP
Washington 11. júna (TASR) - Spojené štáty uvalili v utorok sankcie na sýrskeho priemyselníka Sámira Fawza, ktorý stojí za luxusnými stavbami vrátane hotela Four Seasons v Damasku. Dôvodom sankcií je, že pomáha sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi bohatnúť. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.


"Tento sýrsky oligarcha priamo podporuje vražedný Asadov režim a stavia luxusné stavby na pôde ukradnutej tým, čo utekajú pred jeho surovosťou," uviedla v oznámení Sigal Mandelkerová, štátna tajomníčka amerického ministerstva financií pre terorizmus a finančné tajné informácie.

Ministerstvo financií takisto zaradilo na čierny zoznam Fawzove nehnuteľnosti a majetok, ako aj jeho spoločnosť Aman Holding Company, vrátane prepychového hotela Four Seasons, ktorý zostal otvorený i počas vojny.

Hotel sa stal základňou pre pracovníkov OSN v Sýrii, čo vyvoláva spory. Asadovi odporcovia totiž spochybňujú to, kam vlastne dáva peniaze zahraničný personál OSN.

Na základe uvalených sankcií bude akýkoľvek Fawzov majetok v USA zmrazený a aj akékoľvek transakcie s ním alebo jeho spoločnosťou budú zakázané.

Ministerstvo financií uviedlo, že Fawz dopravuje do Sýrie ropu od jej spojenca Iránu, napriek jednostranným americkým sankciám na všetok export ropy z islamskej republiky.

V oznámení ministerstvo tiež napísalo, že Fawz ťažil z príkazu vydaného Asadom v roku 2012, na základe ktorého boli obyvatelia vyhnaní z chudobnejších oblastí, aby sa tým uvoľnila cesta pre luxusné stavby.

"Táto taktika - brať nehnuteľnosti sýrskym občanom a dávať pozemky bohatým prívržencom režimu, aby sa tam rozbehla výstavba, výmenou za podiel na zisku - je Asadovou stratégiou na podporu exkluzívnej výstavby v Sýrii zničenej vojnou," uviedlo americké ministerstvo financií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vláda bude dnes rokovať o modernizácii športovej infraštruktúry
<< predchádzajúci článok
Golunov: Budem pokračovať vo vyšetrovaní

USA uvalili sankcie na sýrskeho magnáta za pomoc Asadovi - diskusné fórum čitateľov