Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. augusta 2014

USA začali bombardovať islamských radikálov v Iraku



Vyhnaní irackí kresťania našli útočisko v kostole sv. Jozefa v Erbile na severe Iraku 7. augusta 2014. Militanti, pred ktorými utiekli z domovov desaťtisíce ľudí, dobyli počas ofenzívy viaceré prevažne kresťanské dediny neďaleko ...



Zdieľať
Vyhnaní irackí kresťania našli útočisko v kostole sv. Jozefa v Erbile na severe Iraku 7. augusta 2014. Militanti, pred ktorými utiekli z domovov desaťtisíce ľudí, dobyli počas ofenzívy viaceré prevažne kresťanské dediny neďaleko autonómneho kurdského regiónu. Foto: TASR/AP
Washington/Bagdad 8. augusta (TASR) - Armáda USA začala v Iraku bombardovať ciele islamistickej organizácie Islamský štát (IS).


Terčom dnešného náletu bolo mobilné delostrelecké postavenie IS pri severoirackom meste Arbíl, z ktorého islamisti útočia na kurdské sily, oznámil hovorca Pentagónu John Kirby.

Dve nadzvukové stíhačky F/A-18 Hornet zhodili podľa Kirbyho na postavenie IS laserom navádzané 220-kilogramové bomby. Lietadlá štartovali z lietadlovej lode George HW Bush, ktorá sa od júna pohybuje v Perzskom zálive.

Kirby ďalej uviedol, že o útoku rozhodlo americké Centrálne velenie na základe autorizácie schválenej americkým prezidentom Barackom Obamom.

Iracký spravodajský portál Basnews informoval, že na pozície IS útočilo v noci nadnes aj iracké letectvo. Pri týchto útokoch zahynulo v okolí Mósulu 130 džihádistov.

Podľa stránky nezávislej televízie as-Súmaríja bolo pri útoku na mesto Sindžár zabitých alebo zranených viac ako 105 bojovníkov IS. Extrémisti vstúpili do Sindžáru, kde žije početná etnicko-náboženskej skupina jezídov, asi pred týždňom.

Obama v stredu oznámil, že schválil "cielené" americké nálety na bojovníkov IS v severnom Iraku a zhadzovanie humanitárnych zásob lietadlami americkej armády, ktoré majú pomôcť tamojším obliehaným náboženským menšinám a zabrániť "prípadnej genocíde", ale aj ochrániť Američanov v krajine.

Spojené štáty takisto urýchlene posielajú vojenskú pomoc kurdských ozbrojeným jednotkám na severe Iraku nazývaným péšmarga, ktoré sa tiež snažia zastaviť postup sunnitských militantov z IS. Washington im dodá strely Hellfire, muníciu a protitankovú muníciu, akú majú iracké bezpečnostné sily.

Humanitárnu pomoc zhadzujú v Iraku i britské lietadlá. Britský premiér David Cameron však vylúčil priamu účasť britskej armády na operácii v Iraku. Londýn však bude Spojené štáty podporovať v podobe prieskumných a tankovacích lietadiel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na východe Slovenska našli v studni neznámeho mŕtveho muža
<< predchádzajúci článok
Nie je jasné, či slovinský expremiér Janša môze zostať poslancom