Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2020

Ústavný súd nebude môcť zamietať podnety z procesných dôvodov, docieli to reforma justícieÚstavný súd Slovenskej republiky nebude môcť podnety z procesných dôvodov zamietnuť. Pripravovaná reforma justície má za cieľ zmeniť ...Zdieľať
ustavny sud 676x416 8.7.2020 (Webnoviny.sk) - Ústavný súd Slovenskej republiky nebude môcť podnety z procesných dôvodov zamietnuť. Pripravovaná reforma justície má za cieľ zmeniť pravidlá konania pred ústavným súdom a docieliť tak, aby súd musel prijať meritórne rozhodnutie. Pre agentúru SITA to potvrdila ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky Mária Kolíková (Za ľudí).

Meritórne rozhodnutie


„Ak je akýkoľvek návrh na riešenie pre plénum ústavného súdu, tak záverom nemôže byť, že sa nenašla väčšina. Buď sa tomu návrhu vyhovuje alebo nevyhovuje. Jednoducho budeme mať meritórne rozhodnutie. Tak, ako ho očakáva každý, kto sa obráti na súd,“ uviedla ministerka.

Kolíková tiež povedala, že k novele nemali výhrady ani vrcholní predstavitelia slovenskej justície. Samotný ústavný súd víta akékoľvek legislatívne zmeny, ktoré by prispeli ku kultivácii jeho konania a rozhodovania, no odmietol sa ďalej vyjadrovať k legislatívnym zámerom vlády.

Ministerka zároveň potvrdila, že jedným z cieľov novely je aj to, aby sa predišlo situácii, ktorá nastala v takzvanej kauze Lexmann v roku 2019.

Prípad europoslankyne Lexmann


Europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH) dala po voľbách do Európskeho parlamentu podnet na ústavný súd, či volebná komisia správne určila, kto z novozvolených europoslancov bude musieť na svoj mandát počkať, kým Spojené kráľovstvo nevystúpi z únie. Ústavný súd sťažnosť zamietol práve z procesných dôvodov.

Pripravovanú reformu justície by mala ministerka Kolíková predstaviť tento týždeň. Mala by sa týkať reformy zloženia súdnej rady a ústavného súdu, previerok majetkových pomerov sudcov a ich spôsobilosti, zavedeniu vekového stropu pre zánik funkcie sudcu všeobecného súdu a ústavného súdu a úprava statusu sudcov všeobecných súdov, zriadenie najvyššieho správneho súdu, ktorý by mal vyvodzovať zodpovednosť pre sudcov a všetky právnické profesie a už spomínanú zmenu pravidiel konania pred ústavným súdom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd nebude môcť zamietať podnety z procesných dôvodov, docieli to reforma justície © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Meteorológovia očakávajú na Slovensku jasné počasie, ale neskôr sa môže zamračiť a aj spŕchnuť
<< predchádzajúci článok
Volkswagen prerozdelí produkciu do závodov po celom svete, so Slovenskom už podpísal dohodu

Ústavný súd nebude môcť zamietať podnety z procesných dôvodov, docieli to reforma justície - diskusné fórum čitateľov