Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

23. júla 2010

Ústavný súd vyhovel prevádzkarovi pezin. skládky



Demonštrácia Pezinčanov a občianskych aktivistov Skládka nepatrí do mesta proti navážaniu odpadu na pezinskú skládku sa dnes koná pred Úradom vlády SR, v súvislosti so začiatkom 206. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Michal ...



Zdieľať
protest proti skladke Demonštrácia Pezinčanov a občianskych aktivistov Skládka nepatrí do mesta proti navážaniu odpadu na pezinskú skládku sa dnes koná pred Úradom vlády SR, v súvislosti so začiatkom 206. schôdze vlády SR.

Foto: SITA/Michal Burza
BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) - Ústavný súd (ÚS) v kauze pezinskej skládky rozhodol, že boli porušené práva jej prevádzkovateľa, keď Najvyšší súd SR zrušil povolenia na skládku a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Vyplýva to z rozhodnutia senátu Ústavného súdu SR (ÚS) pod vedením Milana Ľalíka o sťažnosti Ekologickej skládky a.s. vo veci namietaného porušenia jej ústavných práv. Nález ÚS z 27. mája bol tento týždeň doručený zástupcom Pezinčanov a mesta Pezinok, ktorí podľa súdu boli vedľajšími účastníkmi konania, ako o to v januári žiadali. Nálezom bolo zároveň zrušené uznesenie Najvyššieho súdu SR a jeho rozsudok, prípad sa vracia najvyššiemu súdu na ďalšie konanie. "Nález ÚS nie je potvrdením zákonnosti skládky v Pezinku," upozorňuje Zuzana Čaputová z občianskej iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.

Z nálezu vyplýva, že postupom Najvyššieho súdu SR, jeho uznesením o odklade vykonateľnosti z 6. apríla 2009 a rozsudkom z 28. mája 2009 bolo porušené základné právo Ekologickej skládky a.s. na súdnu ochranu, ďalej základné právo vlastniť majetok a právo pokojne užívať majetok. Medzi dôvodmi nálezu Ústavný súd SR konštatoval, že Najvyšší súd neuviedol v rozsudku odpovede na niektoré otázky, napríklad, či dodatočné zverejnenie územného rozhodnutia, po jeho odtajnení ako obchodného tajomstva, nebolo prejavom uplatnenia zásady dvojinštančnosti konania v spojení so zásadou hospodárnosti. Zároveň v náleze konštatuje, že Najvyšší súd v rozsudku absolutizujúc právo verejnosti na účasť v integrovanom povoľovaní opomenul aplikáciu základných zásad správneho konania a správneho súdnictva.

Ako ďalší dôvod Ústavný súd uviedol, že Najvyšší súd v rozsudku nedal ústavne akceptovateľnú odpoveď na otázku viazanosti územným rozhodnutím v integrovanom povoľovaní. Ústavný súd tiež konštatoval prekročenie zákonnej právomoci správneho súdu rozsudkom NS v súvislosti s preskúmavaním zákonnosti procesu EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie -pozn.SITA) a rozhodnutia vydaného v tomto konaní. „S viacerými dôvodmi uvedenými v náleze ÚS sa nestotožňujeme, ale samozrejme, rešpektujeme ho“, povedala Čaputová. a doplnila, že „ďalšie významné argumenty o nezákonnosti povolenia skládky, ako napríklad rozpor povolenia skládky s územným plánom, ostali nálezom ÚS nedotknuté a budeme ich uplatňovať v ďalšom konaní pred Najvyšším súdom.“

Kontroverznú skládku v Pezinku, ktorú stavia spoločnosť Ekologická skládka, a.s. na čele s otcom Jána Mana ml., povolil bratislavský Inšpektorát životného prostredia v januári 2008. Proti skládke od začiatku bojujú občania a aktivisti, keďže kontroverzná skládka sa nachádza 280 metrov od obydlí a 400 metrov od centra mesta. Občania sa obrátili aj na Najvyšší súd SR. Ten v máji 2009 zrušil povolenie pezinskej skládky a vrátil prípad na konanie Slovenskej inšpekcii životného prostredia. Ekologická skládka sa však voči tomuto rozhodnutiu odvolala pre údajné porušenie ich ústavného práva. Ústavný súd SR v priebehu jedného mesiaca rozhodol o prijatí na ďalšie konanie a o pozastavení účinnosti rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Spoločnosť si to vysvetľuje tak, že môže na skládku vyvážať.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Muž chcel podpáliť svoj dom aj s manželkou
<< predchádzajúci článok
Maďarsko schválilo mimoriadnu bankovú daň