Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2012

Ústredná rada SDKÚ-DS schváli programové východiská stranySDKÚ-DS dnes schváli programové východiská. Tvorba pracovných miest má byť podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca ich kľúčovou otázkou. Východiská má dnes schváliť ...Zdieľať
sdku ds BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS dnes schváli programové východiská. Tvorba pracovných miest má byť podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca ich kľúčovou otázkou.


Východiská má dnes schváliť ústredná rada, ktorá bude rokovať v Bratislave.

Ako povedal Štefanec pre agentúru SITA, zamestnanosť je totiž dnes základným problémom Slovenska. „To treba riešiť. Tu robí základnú chybu súčasná vláda. Sústreďuje sa len na krátkodobé ciele, len na hasenie, ale robí viac škody ako úžitku,“ vyhlásil.

Podľa neho sa to deje tým, že zvyšuje dane firmám na vyššiu úroveň, ako je v Česku, Maďarsku a Poľsku. Zároveň tým, že dramaticky zvyšuje odvody, drasticky idú hore poplatky. „Konsolidácia je na pleciach ľudí a najmä tých, ktorí držia túto krajinu,“


Navrhujú medzitrh práce

Práca na Slovensko môže prísť podľa SDKÚ-DS len takými spôsobmi, akými prišla aj do iných krajín.

„Recept je taký, ako sa osvedčil. Nižšie priame dane, jednoduchší systém, menšie dane na aktivitu a prácu, poriadok vo verejných financiách, atraktívne prostredie pre tých, ktorí tvoria pracovné miesta. To nehovoríme len my. To hovorí Medzinárodný menový fond, Európska komisia, OECD,“ povedal Štefanec s tým, že keď treba konsolidovať, netreba zabíjať prácu tým, že sa zvyšujú priame dane.

„Náš program je zdôraznením základných ekonomických poučiek, aby sme sa vrátili k rovnej dani, ktorá sa osvedčila, aby sme znížili priame dane, aby sme boli najatraktívnejší vo V4, aby sme zjednodušili odvody, aby sme postupne znižovali daňové a odvodové zaťaženie, aby sme spružnili trh práce. Všetko opačné, ako robí vláda,“ vymenoval podpredseda SDKÚ-DS.

Pre nízkokvalifikovaných zamestnancov navrhuje SDKÚ-DS medzitrh práce, aby mohli robiť aj za nižšiu ako minimálnu mzdu tí, čo poberajú sociálne dávky, aby mali pracovné návyky.


Vyrovnaný štátny rozpočet

Modrí tiež presadzujú vyrovnaný štátny rozpočet. „Potrebujeme sa k nemu dostať. Toto nie je epizóda, čo robíme vo verejných financiách, že znižujeme dieru. Vyrovnaný rozpočet nie je nepredstaviteľný. Sú krajiny, ktorým sa to podarilo, napríklad Estónsko,“ dodal.

SDKÚ-DS tiež presadzuje princíp, že jeden človek nemôže zarobiť na sociálnych dávkach viac ako je minimálna mzda. „Teda ak sa mu aj kumulujú sociálne dávky, nemôže to byť vyššia suma ako je minimálna mzda. Chceme tým zdôrazniť princíp, že pracovať sa oplatí,“ dodal.

Štefanec vidí stále veľké rezervy na výdavkovej strane. „Máme takmer tisíc príspevkových, rozpočtových organizácií a aj štátne úrady, ktoré nepotrebujeme. Fond národného majetku. Organizácie, ktoré sa môžu zlúčiť, ako úrad verejného zdravotníctva a veterinu. Treba sa sústrediť na výdavky, až potom na príjmy,“ konštatoval.


Kľúčové témy

Pre SDKÚ-DS zostávajú kľúčovými témami aj korupcia a transparentnosť.

„Korupcia kazí morálku a ovplyvňuje podnikateľské prostredie. V korupčnom prostredí sa darí obchodníkom a nie slušným ľuďom,“ povedal. SDKÚ-DS chce preto pokračovať v trende, v ktorom presadili najviac zákonov, či už zákon o slobodnom prístupe k informáciám, povinné zverejnenie zmlúv.

Chce tiež pokračovať postupne v zlepšení transparentnosti pri obsadzovaní verejných funkcií. Oddeliť, čo sú politické a čo odborné nominácie. „Chceme ísť takisto ďalej v súdnictve. Pokračovať v reformách. Niektoré rozhodnutia súdov sú hanebné,“ vyhlásil podpredseda strany.

V podnikateľskom prostredí chce SDKÚ-DS pokračovať v stransparentňovaní postupným vytváraním listín neplatičov, čiernych listín firiem, ktoré porušujú zákon. Tie by mali byť odstavené od verejných zákaziek. „Štát má nástroje, aby pomohol čestnému podnikaniu. To je podstatné,“ uviedol Štefanec.

Z programových východísk, ktoré dnes schváli rada, bude SDKÚ-DS vychádzať pri návrhu zákonov v parlamente a budú rozpracovávané v odborných sekciách, ktoré budú ďalej s nimi pracovať. Neskôr sa pretavia do volebného programu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Izraelské útoky sú podľa Erdogana predvolebnou kampaňou
<< predchádzajúci článok
Sobota bude zamračená, večer Slovensko potrápia hmly

Ústredná rada SDKÚ-DS schváli programové východiská strany - diskusné fórum čitateľov