Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2007

Utrpenie rodín britských námorníkov sa skončilo, už sú doma



Pätnástich príslušníkov britského námorníctva, ktorí sa vo štvrtok vrátili domov z iránskeho zajatia, čakali na domácej pôde vrúcne objatia a stisky rúk. Na základni britského kráľovského ...



Zdieľať

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Pätnástich príslušníkov britského námorníctva, ktorí sa vo štvrtok vrátili domov z iránskeho zajatia, čakali na domácej pôde vrúcne objatia a stisky rúk. Na základni britského kráľovského námorníctva Chivenor v Devone, kam ich z londýnskeho letiska Heathrow dopravili vojenskými helikoptérami, čakali na vojakov ich príbuzní. Niektorí z nich označili uplynulé dni za "nočnú moru" a uľavilo sa im, až keď ich uvideli. "Dnešnú noc, prvú na slobode, budú môcť stráviť so svojimi rodinami," povedal podplukovník kráľovského námorníctva Andy Price.

Prepustení príslušníci britských námorných síl vo štvrtok ráno odleteli z teheránskeho medzinárodného letiska lietadlom spoločnosti British Airways. Lietadlo vzlietlo z letiska Mehrabad okolo 8:30 miestneho času (7:00 SEČ) s tridsaťminútovým meškaním. Tlačová agentúra IRNA informovala, že pred odchodom iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád daroval námorníkom malé darčeky. Všetkých pätnásť Britov vrátane jednej ženy priviezli na letisko dva minibusy sprevádzané vozidlami elitných Revolučných gárd, ktoré si to nasmerovali priamo do prezidentskej VIP sekcie letiska. Iránska televízia v popoludňajších správach odvysielala nový príspevok s prepustenými vojakmi. Jeden z vojakov Felix Carman označil ich pocity pred odchodom do vlasti za zmes šťastia a nervozity. Jediná žena medzi zajatcami Faye Turneyová povedala: "Je to úľava, že idem domov a uvidím svoju dcéru a rodinu. V situácii, v ktorej sme sa nachádzali, to bol príjemný pobyt. Samozrejme, že sme neboli turisti. Zaobchádzali s nami fantasticky a voči Iránu nemáme žiadne zlé pocity," dodala Turneyová.

Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád počas svojho stredajšieho prejavu neočakávane oznámil, že jeho vláda prepustí 15 britských námorníkov, ktorých zadržali 23. marca v oblasti Perzského zálivu. Po 13 dňoch tak ukončil ostrý spor medzi Londýnom a Teheránom, ktorý s napätím sledoval celý svet. Po prejave sa Ahmadínedžád pred prezidentským palácom stretol s vďačnými námorníkmi a podal im ruku.

Zatiaľ čo Ahmadínedžád svojím teatrálnym štýlom svetu oznámil, že zajatých námorníkov prepúšťa, väčšinu zákulisnej diplomacie odviedol šéf iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Laridžání. Bol to práve on, kto v utorok v noci uskutočnil kľúčový telefonický rozhovor s poradcom britského premiéra Tonyho Blaira. Po tomto rozhovore vydal Blairov úrad vyhlásenie, v ktorom po prvý raz od začiatku krízy zaznel nesporne pozitívny tón, v ktorom Londýn vyslovil svoje "áno" rokovaniam a Blair vyjadril vieru, že Irán chce problém rýchlo vyriešiť. O niekoľko hodín neskôr Ahmadínedžád dramaticky oznámil, že britských vojakov prepúšťa a toto svoje gesto označil za "dar" britskému ľudu. "Pri príležitosti narodenín veľkého proroka (Mohameda)... a príležitosti odchodu Krista oznamujem, že vláda islamskej republiky a iránsky ľud, so všetkou mocou a plným právom postaviť vojakov pred súd, týmto pätnástim odpustil," vyhlásil Ahmadínedžád. "Táto milosť je darom britskému ľudu." Britskému premiérovi zároveň odkázal, aby "vojakov nestíhal za hovorenie pravdy a faktov" a "namiesto šírenia jadrových zbraní uplatňoval spravodlivosť, podporoval mier a etiku a slúžil britskému ľudu". Blairov úrad správy z Teheránu privítal, rovnako ako americký prezident George W. Bush. Obaja lídri predtým zadržaných označili za rukojemníkov a požadovali ich bezpodmienečné vydanie.

Irán zadržal britských námorníkov na rieke Šatt al-Arab (perzsky Arvandrúd), ktorá tvorí iracko-iránsku hranicu, pre údajné narušenie iránskych vôd. Napriek priznaniu viacerých zadržaných v odvysielaných videozáznamoch Londýn obvinenia poprel a vyjadril podozrenie, že priznania boli vynútené. Námorníci podľa neho vykonávali bežnú kontrolu plavidiel pri irackom pobreží. Podľa vyjadrení odborníkov je však rozdelenie vôd desiatky rokov sporné.

SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rumunský prezident ústavu porušil, na impeachment to nestačí
<< predchádzajúci článok
Sudcovi ESĽP v Bratislave ukradli Audi A6