Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

08. augusta 2014

ÚVZ sleduje vývoj epidémie eboly, špeciálne opatrenia zatiaľ netreba



Na snímke pohľad na vírus eboly



Zdieľať
Na snímke pohľad na vírus eboly Foto: TASR/AP
Bratislava 8. augusta (TASR) - Slovensko nemusí v súvislosti s vyhlásením stavu medzinárodnej pohotovosti v dôsledku epidémie eboly v západnej Afrike prijímať špeciálne opatrenia napríklad v podobe kontrol na letiskách. "Odporúčania Výboru pre núdzové situácie podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa týkajú predovšetkým krajín, ktoré sú „postihnuté“ vírusovým ochorením ebola," informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.


Čo je to ebola?
Ebola je ochorenie spôsobené vírusom, ktoré sa často končí smrťou. Klinicky sa prejavuje po dvoch až 21 dňoch od vystavenia sa vírusu náhlym nástupom horúčky, bolesťami svalov, slabosťou, bolesťami hlavy a hrdla. V ďalšom štádiu sa prejavuje zvracaním, hnačkami, vyrážkami a poruchami funkcie pečene a obličiek. U niektorých pacientov môže dôjsť k vnútornému a vonkajšiemu krvácaniu a zlyhaniu viacerých orgánov. Pre samotné ochorenie neexistuje očkovacia látka ani liečba.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) je podľa jeho slov v neustálom kontakte s európskymi kompetentnými orgánmi a zúčastňuje sa na audiokonferenciách zahraničných výborov, ktoré sa zaoberajú vyššie uvedenou problematikou. Napriek tomu, že riziko nákazy pre cestovateľov zo Slovenska, ktorí navštívili krajiny západnej Afriky, má byť nízke, úrad vydal viacero opatrení.

Čo robiť po návrate z postihnutých oblastí?

Osoby, ktoré sa vrátili z postihnutých oblastí majú monitorovať svoj klinický stav minimálne 21 dní od príchodu, čo je inkubačná doba ochorenia. V prípade, že sa u cestovateľov, ktorí sa vrátili z postihnutých oblastí, objavia klinické príznaky, majú zostať doma a kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze. Ďalšie opatrenia sa týkajú napríklad diagnostiky takéhoto pacienta.

"Úrad verejného zdravotníctva požiadal príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva o informovanie lekárov prvého kontaktu vo svojej pôsobnosti, ako postupovať v prípade možného výskytu eboly v SR. V sledovaní epidemiologickej situácie sa naďalej pokračuje. Úrad priebežne monitoruje situáciu a podrobne analyzuje informácie z rýchleho výstražného systému," priblížil Rovný.

Na snímke displej termokamery, ktorá zaznamenáva telesnú teplotu leteckých pasažierov na medzinárodnom letisku Foto: TASR/AP





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tropická búrka Iselle zasiahla ostrov Havaj
<< predchádzajúci článok
Situácia sa zhoršuje, aerolinkám zakázali prelety nad Irakom