Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. januára 2015

Už o týždeň budú môcť ľudia žiadať späť stratené slovenské občianstvo



Už o týždeň budú môcť ľudia, ktorí prišli o slovenské občianstvo pre súčasný zákon, žiadať slovenský pas naspäť. Od februára totiž vstúpi do ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 26. januára (TASR) - Už o týždeň budú môcť ľudia, ktorí prišli o slovenské občianstvo pre súčasný zákon, žiadať slovenský pas naspäť. Od februára totiž vstúpi do účinnosti nariadenie ministerstva vnútra o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov.


Žiadosti bude možné podľa rezortu podávať od pondelka 2. februára. "O opätovné udelenie štátneho občianstva treba písomne požiadať, a to osobne na okresnom úrade v sídle kraja, diplomatickej misii alebo na konzulárnom úrade SR. Podmienkou je mať najprv registrovaný pobyt na cudzineckej polícii, čiže povolený pobyt cudzinca na území SR," uviedlo pre TASR ministerstvo vnútra.

Nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov umožní, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili naše občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie. Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR a na spôsob a podmienky, akým žiadateľ cudzí pas nadobudol. "Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva," uviedol pre TASR Tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer-SD). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu. Dosiaľ je to 984 ľudí.

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zjemnenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. V súčasnosti sa zmiernením zákona zaoberá ministerstvo vnútra. Novelu ešte nepredložilo.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vodičov môžu aj dnes potrápiť snehové záveje
<< predchádzajúci článok
LGBTI organizácie prehovorili o kampani, Slovákov rozdeľuje