Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. mája 2011

Uzavretie jadrovej elektrárne Hamaoka môže spôsobiť výpadky



Uzavretie japonskej jadrovej elektrárne Hamaoka, o ktorom z bezpečnostných dôvodov nedávno rozhodla tamojšia vláda, môže krajine spôsobiť problémy s ...



Zdieľať
hamaoka jadrová elektráreň HamaokaFoto: SITA/AP

TOKIO 10. mája (WEBNOVINY) - Uzavretie japonskej jadrovej elektrárne Hamaoka, o ktorom z bezpečnostných dôvodov nedávno rozhodla tamojšia vláda, môže krajine spôsobiť problémy s dodávkami elektrickej energie. V utorok to priznal japonský minister hospodárstva Kaoru Josano. "Existuje šanca, že počas letnej špičky príde k miernemu nedostatku elektriny," vyhlásil na pravidelnej tlačovej konferencii v Tokiu bez bližšieho spresnenia, ako budú úrady tento stav riešiť. Spoločnosť Chubu Electric ešte v pondelok vyhlásila, že nariadenie o uzavretí Hamaoky bude rešpektovať. Malo by však ísť len o dočasné riešenie a v budúcnosti môže prísť k opätovnému obnoveniu prevádzky v elektrárni.

Premiér Naoto Kan nariadil uzavretie jadrovej elektrárne Hamaoka nachádzajúcej sa neďaleko Tokia ešte v piatok. Dôvodom bol fakt, že sa nachádza v blízkosti tektonického zlomu. Šéf japonského kabinetu tak nepriamo reagoval na haváriu v atómovej elektrárni Fukušima spôsobenej zemetrasením a následnými vlnami tsunami.

Japonskí aktivisti bojujúci proti atómovej energetike už dlhšie upozorňujú, že ich krajina sa nachádza v seizmicky príliš aktívnej oblasti. Vláda spoločne s odborníkmi však argumentuje, že krajina nemá inú možnosť, ako vyrábať elektrinu z jadra. Dôvodom je vysoká spotreba elektrickej energie v Japonsku ako aj fakt, že ide o ostrovnú krajinu s veľmi obmedzenými možnosťami dovážania elektriny.

Naoto Kan neprijme výplatu, kým jadrová kríza nepominie

Naoto KanFoto: SITA/AP
Japonský premiér v utorok tiež oznámil, že nebude prijímať plat predsedu vlády, kým kríza v jadrovej elektrárni Fukušima I zasiahnutej vlnami tsunami nepominie. Poberať bude iba svoj poslanecký plat. "Spolu s prevádzkovateľom elektrárne spoločnosťou TEPCO vláda nesie veľkú zodpovednosť za jadrovú haváriu, keďže presadzovala politiku jadrovej energetiky," uviedol stredopravicový líder. "Ako jeden tých, ktorí sú zodpovední za túto politiku, sa chcem ľuďom ospravedlniť," povedal premiér na tlačovej konferencii. Dodal tiež, že sa rozhodol vzdať svojho ročného príjmu s platnosťou od júna, až kým neuvidí "šance na vyriešenie jadrovej havárie".

Spoločnosť TEPCO v utorok požiadala vládu, aby jej pomohla s odškodňovaním ľudí, ktorých sa kríza v elektrárni Fukušima I dotkla. Spoločnosť uviedla, že pomoc potrebuje, aby mohla pokračovať v činnosti a vyhla sa scenáru, ktorý by ohrozil "spravodlivé a promptné odškodnenie zasiahnutých a spôsobil obavy z výpadkov dodávok elektriny". Jej prezident Masataka Šimizu odovzdal oficiálnu žiadosť o pomoc japonskému ministrovi obchodu a priemyslu Banrimu Kaiedovi.

Zemetrasenie a tsunami z 11. marca vyradilo chladiace systémy elektrárne Fukušima I, spôsobilo prehriatie jej reaktorov a následne únik radiácie do okolia. Najhoršia jadrová katastrofa od výbuchu v Černobyli v roku 1986 prinútila tisíce ľudí opustiť svoje domovy, firmy a farmy v okolí 20 kilometrov od zariadenia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Odbory kritizujú daňovo-odvodovú reformu a Zákonník práce
<< predchádzajúci článok
ŠKODA AUTO Slovensko s podielom 19,08 % opäť jednotkou