Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. marca 2018

Uzbecká metropola bude hostiť medzinárodnú konferenciu o AfganistaneTaškent, Uzbekistan.Zdieľať
Taškent, Uzbekistan. Foto: Wikipedia
Kábul 13. marca (TASR) - Uzbecké hlavné mesto Taškent bude koncom marca dejiskom ďalšej veľkej medzinárodnej konferencie o Afganistane, na ktorej sa zúčastnia delegáti z viac ako desiatky krajín sveta. Agentúra DPA o tom informovala v utorok s odvolaním sa na údaje z afganského ministerstva zahraničných vecí.


Afganistan a Uzbekistan plánujú toto podujatie uskutočniť v dňoch 26. a 27. marca. Na programe majú byť možnosti začatia mierového procesu s radikálnym islamistickým hnutím Taliban, ktoré má podľa oficiálnych údajov v súčasnosti kontrolu alebo vplyv nad územiami zaberajúcimi 14,3 percenta rozlohy Afganistanu. Ako ďalší bod spomenul hovorca afganského rezortu diplomacie stratégie boja proti terorizmu.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že na konferenciu v Taškente vyšle osobitného splnomocnenca vlády pre daný región Markusa Potzela.

Len pred necelými dvoma týždňami prišiel afganský prezident Ašraf Ghaní s veľkorysou mierovou ponukou pre Taliban, a to v rámci podobnej konferencie usporiadanej priamo v Kábule. Samotný Taliban na konferenciu nebol pozvaný a na Ghaního ponuku doteraz neodpovedal.

Účasť Talibanu na nadchádzajúcom podujatí je zatiaľ otázna. Noviny The Tashkent Times informovali podľa DPA v utorok s odvolaním sa na uzbecké ministerstvo zahraničných vecí, že zástupcovia tohto zoskupenia zatiaľ neprejavili záujem, čo naznačuje, že na konferenciu neprídu.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
A. Danko a B. Bugár prišli za R. Ficom, rokuje Koaličná rada
<< predchádzajúci článok
M. Lubyová: Maturitný týždeň absolvuje 43.541 žiakov

Uzbecká metropola bude hostiť medzinárodnú konferenciu o Afganistane - diskusné fórum čitateľov