Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. marca 2011

V 4. kvartáli minulého roku cestovalo o 13 % menej Slovákov



V štvrtom kvartáli minulého roku cestovalo na dlhodobý alebo krátkodobý pobyt 914 tis. Slovákov, čo je o 13 % menej ako v rovnakom období roku 2009. Na dovolenku v sledovanom ...



Zdieľať
turistika Foto: SITA/Rastislav OvšonkaBRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) - V štvrtom kvartáli minulého roku cestovalo na dlhodobý alebo krátkodobý pobyt 914 tis. Slovákov, čo je o 13 % menej ako v rovnakom období roku 2009. Na dovolenku v sledovanom období necestovalo 80,1 % občanov. Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, najviac, až 26,9 % ľudí, necestovalo z finančných dôvodov, zdravotné dôvody uviedlo 13,6 % obyvateľov, pracovné 10,4 % a rodinné dôvody 9,3 % ľudí. Na dovolenku v inom období sa pritom chystá 25,9 % občanov.


V poslednom štvrťroku minulého roka Slováci uskutočnili 1,057 mil. dlhodobých a krátkodobých pobytov doma i v zahraničí, čo je o 6,7 % menej ako v rovnakom období roku 2009. Celkový počet prenocovaní na týchto pobytoch klesol o 29 %. V sledovanom období počet dlhodobých dovolenkových pobytov celkovo klesol o 33,4 %, čo bolo dôsledkom poklesu dlhodobých pobytov na Slovensku, ako aj v zahraničí, ktoré sa znížili o 20,6 % resp. o 48,1%.

Pri domácich dlhodobých pobytoch priemerný počet prenocovaní klesol o 17,8 %, pri zahraničných pobytoch však naopak vzrástol o 9,8 %. Priemerné výdavky na jeden dlhodobý domáci pobyt poklesli o 3,9 %, pri zahraničných pobytoch naopak zaznamenali nárast o 17,1 %.

Počet krátkodobých dovolenkových pobytov doma i v zahraničí vzrástol v štvrtom kvartáli minulého roka o 29,4 %, a to najmä vďaka 40,5-percentnému nárastu počtu krátkodobých pobytov na Slovensku. Počet krátkodobých pobytov v zahraničí naopak poklesol o 7,5 %. Priemerný počet prenocovaní sa na Slovensku znížil o 8,7%, v zahraničí však až o 29,2 %. Priemerné výdavky na krátkodobé pobyty doma vzrástli o 29,5 %, naopak pri zahraničných pobytoch poklesli o 20,2 %.

Služobné cesty v ostatnom štvrťroku opäť zaznamenali klesajúcu tendenciu, keď celkový počet ciest poklesol o 27 % a výraznejšie, až o 43,8 % poklesol i počet prenocovaní. Priemerné výdavky na služobné cesty klesli o 10,9 % a znížil sa aj ich počet. Pri služobných cestách v Slovenskej republike o 12,1 %, pri služobných ciest v zahraničí dokonca až o 62,5 %. Počet prenocovaní na domácich služobných cestách oslabil o 16 %, priemerné výdavky však naopak vzrástli o 11,3 %. Pri zahraničných služobných cestách priemerný počet prenocovaní taktiež zaznamenal pokles o 16 % a priemerné výdavky sa udržali takmer na úrovni minulého roka, keď sa znížili len o 0,1 %.

Hlavným účelom dlhodobých pobytov na Slovensku bol rekreačný pobyt na horách, ktorý tvoril takmer polovicu všetkých pobytov a návšteva príbuzných a známych, ktorý uviedlo 32,3 % cestujúcich. Pri zahraničných pobytoch bola hlavným účelom návšteva príbuzných a známych, ktorú uviedlo 34,3 % Slovákov. Nasleduje rekreačný pobyt pri vode, ktorý tvoril 29 % zahraničných pobytov a poznávací zájazd, kde to bolo 17 %.

Pri domácich dlhodobých pobytoch boli najčastejšie využívanými dopravnými prostriedkami osobné autá a vlaky, ktorými cestovalo až 72,6 % respektíve 17,7 % cestujúcich. Pri zahraničných dlhodobých pobytoch takmer polovica cestujúcich využila lietadlá. Osobnými autami cestovalo 31,4 % ľudí. Z hľadiska ubytovania pri domácich dlhodobých cestách boli najčastejšie, až v 35,5 % prípadov, využívané súkromné neprenajaté ubytovacie zariadenie (rodinný dom, napr. u príbuzných), pri zahraničných cestách hotely a podobné zariadenia, ktoré uviedlo 54,3 % cestujúcich.

Najnavštevovanejším okresom počas domácich dlhodobých dovolenkových ciest bol okres Poprad, ktorý navštívilo 24 % vycestovaných. Bratislavu a Liptovský Mikuláš navštívilo rovnako po 6,5 % cestujúcich. Zahraničné dlhodobé pobyty trávili Slováci najmä v Českej republike, kde vycestovalo až 20 % z nich, do Egypta cestovalo 17 % Slovákov, do Rakúska 11 %, a do Turecka a Talianska zhodne po 8,6 %.
V rámci domácich služobných ciest medzi najnavštevovanejšie patrila Bratislava, kam služobne cestovalo 37,2 % Slovákov. Do Košíc a Banskej Bystrice cestovalo rovnako po 10,3 % ľudí a do Popradu 7,7 %. Pri zahraničných služobných cestách boli najnavštevovanejšími destináciami Česká republika a Rakúsko, kam vycestovalo zhodne 28,6 % Slovákov.

Hlavným účelom krátkodobých pobytov na Slovensku bola v 44 % návšteva príbuzných a známych a v 32 % rekreačný pobyt na horách. Najčastejšie využívanými dopravnými prostriedkami boli autá, ktorými cestovalo 69 % Slovákov a autobus, ktorý využilo 18 % ľudí. Z hľadiska ubytovania pri domácich krátkodobých pobytoch najčastejšie boli v 59 % využité neprenajaté súkromné ubytovacie zariadenia. Najnavštevovanejšími okresmi domácich krátkodobých dovolenkových pobytov boli okresy Poprad, kam cestovalo 12 % Slovákov, mesto Bratislava so 7,8 % cestujúcimi, do Žiliny išlo na krátku dovolenku 6 % Slovákov a do Liptovského Mikuláša a Košíc zhodne po 5 % obyvateľov.

Hlavným účelom krátkodobých pobytov v zahraničí bola návšteva príbuzných a známych, ktorú uviedlo takmer 70 % cestujúcich. Najčastejšie využívaným dopravnými prostriedkami boli autá, ktoré využilo až 61 % Slovákov a vlaky využilo 21,7 % z nich. Najčastejšie využívanými ubytovacími zariadeniami boli neprenajaté súkromné ubytovacie zariadenia, kde prenocovalo 73,9 % Slovákov. Najnavštevovanejšou destináciou bola Česká republika, kam smerovalo 39 % cestujúcich, a Maďarsko s 21,7 %.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý úver na bývanie s nulovou splátkou počas 1 roka
<< predchádzajúci článok
Cena ropy sa nezmenila, zlato evidovalo výkyvy