Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. januára 2011

V Alžírsku a Tunisku vyšli ľudia opät do ulíc



Alžírska polícia zasiahla v sobotu proti demonštrantom, ktorí protestovali proti nezamestnanosti a zlej ekonomickej situácii. Pri strete bolo zranených najmenej osem demonštrantov, ...



Zdieľať
nepokoje v alzirsku Foto: SITA/APALŽÍR/TUNIS 22. januára (WEBNOVINY) - Alžírska polícia zasiahla v sobotu proti demonštrantom, ktorí protestovali proti nezamestnanosti a zlej ekonomickej situácii. Pri strete bolo zranených najmenej osem demonštrantov, viacero osôb policajti zadržali. Zranenia utrpeli aj siedmi policajti, z toho dvaja vážne. Asi 300 demonštrantov pochodovalo hlavným mestom Alžír smerom k budove parlamentu napriek tomu, že v krajine platí od roku 1992 zákaz zhromažďovania. Polícia ich okamžite obkľúčila a zasiahla za pomoci slzotvorného plynu a obuškov.


Alžírčania sa búria proti rastúcim cenám potravín a obrovskej nezamestnanosti. Nepokoje vypukli už aj začiatkom januára v hlavnom meste, neskôr sa rozšírili aj do ďalších častí krajiny. Ceny niektorých základných potravín sa minulý mesiac v krajine až zdvojnásobili. Podľa údajov Medzinárodného menového fondu je v Alžírsku nezamestnaných asi 75 percent ľudí medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom.

OBRAZOM: Nepokoje v Alžírsku


V Tunisku za vládu národnej záchrany
Tisíce ľudí demonštrovali v sobotu v Tunisku za "vládu národnej záchrany", ktorej vytvorenie navrhli hlavné odborové zväzy. K demonštrantom v Tunise sa pridali aj desiatky členov polície, ktorí sa postavili na stranu protestujúcich a žiadajú zvýšenie platov. Demonštranti stále protestujú proti zloženiu novej vlády národnej jednoty, ktorá zahŕňa aj členov starého režimu vrátane dočasného premiéra Muhammada al-Ghannúšího. Vláda už urobila viacero ústupkov vrátane schválenia rozsiahlej amnestie pre politických väzňov a legalizácie všetkých politických strán. Demonštranti napriek tomu požadujú úplný odchod predstaviteľov starého režimu z politického života a zrušenie bývalej vládnej strany Demokratické ústavné zhromaždenie (RCD).

Protesty v tuniských mestách prebiehajú pokojne, k zásahom polície nedošlo ani napriek tomu, že zhromažďovanie viac než troch osôb je v rámci výnimočného stavu stále zakázané. V krajine si uctievajú trojdňový štátny smútok na pamiatku 78 ľudí, ktorí zahynuli počas protivládnych demonštrácií. Protesty viedli k zvrhnutiu prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího, ktorý je momentálne v Saudskej Arábii. Vo funkcii ho do nových volieb nahradil bývalý predseda parlamentu Fuád Mebazaa. Vláda sľúbila, že slobodné parlamentné a prezidentské voľby sa budú konať do šiestich mesiacov. V rámci normalizácie situácie v krajine tuniské úrady nariadili otvorenie škôl a univerzít, ktoré boli zatvorené od 10. januára.

OBRAZOM: Nepokoje v Tunisku

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
JASNÁ: Počas freeridových pretekov sa vážne zranil už druhý pretekár
<< predchádzajúci článok
Dúbravskí poslanci žiadajú nové počítače