Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. decembra 2013

V Astronomickom observatóriu uviedli do prevádzky nový ďalekohľad



Na snímke astronóm a astrofyzik PF UPJŠ Doc. Mgr. Štefan Parimucha PhD. v Košiciach pri novom ďalekohľade.



Zdieľať
Na snímke astronóm a astrofyzik PF UPJŠ Doc. Mgr. Štefan Parimucha PhD. v Košiciach pri novom ďalekohľade. Foto: TASR/Milan Kapusta
Stakčín/Kolonica 5. decembra (TASR) - Obec Stakčín v okrese Snina je v týchto dňoch opätovne dejiskom medzinárodnej konferencie venovanej problematike premenných hviezd. Účasť na tradičnom odbornom podujatí prijali približne tri desiatky astronómov z viacerých krajín Európy. Jej trojdňový program odštartoval dnes popoludní v areáli Astronomického observatória na Kolonickom sedle. Spomínané pracovisko tu uviedlo do oficiálnej prevádzky nový ďalekohľad, ktorý bude využívaný na pozorovanie premenných hviezd. Vo svojej kategórii ide o najmodernejší prístroj na Slovensku.


Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, ktoré sa venuje skúmaniu premenných hviezd, je vysunutým pracoviskom humenskej Vihorlatskej hvezdárne. Jej riaditeľ Igor Kudzej TASR informoval, že na konferencii s názvom Kolos 2013 budú v dňoch 5. až 7. decembra prítomní astronómovia zo Slovenska, Poľska, Ukrajiny a Maďarska. Premenné hviezdy sú hlavnou témou odborných diskusií a prednášok Kolosu od roku 2006.

Spolupráca s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika


Zmienenú pozorovaciu techniku získalo observatórium na základe spolupráce s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Jej kúpu financoval europrojekt s názvom Centrum kozmických výskumov. "Výhodou tohto prístroja je, že je doplnený o spektrograf. To nám rozširuje možnosti, aby sme sa pozreli trocha do vnútra hviezd. Na základe toho vieme následne zistiť viac o ich chemickom zložení či hmotnosti," konštatoval Kudzej. S novou technikou na Kolonickom sedle budú okrem zamestnancov observatória intenzívne pracovať aj študenti košickej univerzity.
Na snímke astronóm a astrofyzik PF UPJŠ Doc. Mgr. Štefan Parimucha PhD. v Košiciach pri novom ďalekohľade 5. decembra 2013. Foto: TASR/Milan Kapusta

Prínos novej techniky pre výskum premenných hviezd a študijný proces vysokoškolákov potvrdzujú aj slová Štefana Parimuchu, ktorý je pedagógom na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. "Priemer primárneho zrkadla ďalekohľadu je 50 centimetrov, s hodnotou svetelnosti 6,8 ide o kvalitný prístroj pre pozorovanie premenných hviezd. Má špeciálny optický systém, ktorý je navrhnutý tak, že zorné pole ďalekohľadu je opravené o všetky optické chyby, čiže dostávame kvalitný obraz hviezd v celom zornom poli," priblížil Parimucha.

Najvýznamnejší astronomické pracovisko na Slovensku


Astronomické observatórium na Kolonickom sedle patrí k najvýznamnejším pracoviskám svojho druhu na území Slovenska. Súčasťou jeho technologického zázemia je aj najväčší slovenský ďalekohľad - Vihorlatský národný teleskop s priemerom zrkadla jeden meter. V areáli observatória sa nachádza aj novopostavené planetárium.

Nie je to len unikátna pozorovacia technika, ktorá predurčuje spomínané pracovisko za Sninou k získavaniu unikátnych dát o vesmíre. Sú to aj prírodné pomery na pomedzí Bukovských a Vihorlatských vrchov, kde je observatórium situované. "Nachádza sa v Parku tmavej oblohy Poloniny, ktorý sme založili v roku 2010. Disponuje čistou a priehľadnou atmosférou s absenciou plynoprachových zložiek a najnižším svetelným znečistením na Slovensku. Pracujeme teda s jasným hviezdnatým nebom na tmavej oblohe," vysvetlil Kudzej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pápež vytvorí komisiu, bude mu radiť v oblasti sexuálneho zneužívania
<< predchádzajúci článok
Reakcia na nepravdivý článok o spoločnosti PROXENTA, SE