Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2018

V bangladéšskych táboroch sa denne narodí 60 rohinských detí



Rohinskí utečenci čakajú v rade na jedlo v utečeneckom tábore, ilustračná snímka.



Zdieľať
Rohinskí utečenci čakajú v rade na jedlo v utečeneckom tábore, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Dháka 17. mája (TASR) - Takmer 60 detí denne sa narodí v zanedbaných utečeneckých táboroch na juhovýchode Bangladéša, kde státisíce moslimských Rohingov utiekli pred násilnosťami zo susedného Mjanmarska. Uviedol to vo štvrtok Detský fond OSN (UNICEF), z vyhlásenia ktorého citovala agentúra DPA.


"Okolo 60 detí denne sa prvýkrát nadýchne v hrozných podmienkach, preč od domova; matkám, ktoré prežili vysťahovanie, násilie, psychickú traumu či znásilnenie," uvádza vo vyhlásení predstaviteľ UNICEF v Bangladéši Edouard Beigbeder.

OSN v správe ďalej uvádza, že v krajine sa vyskytli správy o znásilneniach rohinských žien a dievčat s tým, že presný počet detí, ktoré sa narodili v dôsledku znásilnenia, nie je možné určiť.

UNICEF odhaduje, že do zdravotníckych zariadení v utečeneckých táboroch sa dostalo len jedno z piatich rohinských detí.

Agentúra preto zmobilizovala 250 komunitných dobrovoľníkov. Tí sa majú postarať o tom, aby sa ženy pred pôrodom i po ňom podrobovali zdravotným vyšetreniam.

Doteraz sa v táboroch v bangladéšskom okrese Cox's Bazar od začiatku príchodu Rohingov, ktorí tam od vlaňajška utekajú pred násilnými zákrokmi armády v susednom mjanmarskom Jakchainskom štáte, narodilo viac ako 16.000 rohinských detí.

Od augusta 2017 ušlo pred násilnosťami cez hranice do Bangladéša takmer 700.000 príslušníkov tohto moslimského etnika. OSN obvinila armádu z "etnických čistiek" namierených voči rohinskej menšine v prevažne budhistickom Mjanmarsku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenská sporiteľňa sa zapojila do 22. ročníka zbierky Dňa narcisov
<< predchádzajúci článok
Dôchodkový strop 65 rokov je podľa SNS málo ambiciózny