Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. februára 2018

V Berlíne pokračujú koaličné rokovania na úrovni lídrov CDU, CSU a SPD



Na archívnej snímke Angela Merkelová.



Zdieľať
Na archívnej snímke Angela Merkelová. Foto: TASR/AP
Berlín 6. februára (TASR) - Stretnutím predsedov Kresťanskodemokratickej únie Nemecka(CDU), Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) - Angely Merkelovej, Horsta Seehofera a Martina Schulza - pokračujú v utorok popoludní v Berlíne rokovania o vytvorení novej nemeckej spolkovej vlády.


Na rokovacom stole je ešte zoznam viac ako tucta otázok, z ktorých by síce viaceré mali byť jednoducho vyriešiteľné, avšak medzi ktorými sú stále aj sporné záležitosti týkajúce sa trhu práce či zdravotníctva.

Lídri strán sa pokúsia najskôr nájsť spoločne prijateľné odpovede na otvorené otázky zahraničnej a bezpečnostnej politiky, a to nielen v sfére vývozu zbraní, ale napríklad aj v oblastiach financovania Bundeswehru a rozvojovej politiky.

Zatiaľ nevedno, kedy sa bude v rozhovoroch pokračovať na úrovni 15 špičkových vyjednávačov troch zainteresovaných strán.

Koaličné rokovania v Berlíne sa pôvodne mali skončiť v nedeľu 4. februára dosiahnutím konsenzu o návrhu koaličnej zmluvy, respektíve jej predbežným signovaním. Odvtedy ich museli dvakrát predĺžiť využijúc tak i dva dni označované pôvodne za rezervné, teda pondelok a utorok.

Pozorovatelia upozorňujú, že vzhľadom na negatívne vnímanie dlhotrvajúceho úsilia o vytvorenie novej nemeckej vlády verejnosťou po historicky najkomplikovanejšom volebnom výsledku v krajine si už zainteresovaní ďalšie odklady priveľmi dovoliť nemôžu.

Ako je známe, o koaličnej zmluve by na strane Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) mali hlasovať následne všetci členovia tohto subjektu, čo by si vyžiadalo podľa odhadov rádovo týždne.

Spolkový ústavný súd so sídlom v Karlsruhe skúma aktuálne prípustnosť plánovaného vnútrostraníckeho referenda o koaličnej zmluve, a to na základe piatich podnetov jednotlivcov požadujúcich zrušenie tohto hlasovania, potvrdil v utorok hovorca tejto inštitúcie. Štyri z nich mali aj podobu ústavnej sťažnosti, jednu z nich už sudcovia zamietli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
MF a MZ zatiaľ nekomentujú rozhodnutie Súdneho dvora EÚ o poisťovniach
<< predchádzajúci článok
Vízia vstupu do EÚ do roku 2025 znamená pre Srbov vyriešenie sporov