Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. apríla 2019

V Berlíne sa zvýšil počet antisemitských útokovIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Berlín 17. apríla (TASR) - V hlavnom meste Nemecka vlani narástol počet incidentov namierených voči osobám židovského pôvodu. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na údaje berlínskeho Výskumného a informačného centra pre antisemitizmus (RIAS).


Mimovládna organizácia RIAS v roku 2018 zaznamenala v Berlíne 1083 antisemitských incidentov. To je o 14 percent viac ako v roku 2017.

Medziročne sa zvýšil počet fyzických antisemitsky motivovaných útokov v Berlíne o viac ako polovicu - z 18 na 46. Výrazne narástol i počet incidentov, počas ktorých sa osoby židovského pôvodu stali obeťou vyhrážok: v roku 2017 ich bolo 26, a o rok neskôr 46.

Vyhrážky dostali i osoby, ktoré sa vyhranili voči antisemitizmu a pravicovému extrémizmu. Nadávky a slovné osočovanie sa medziročne objavovalo päťkrát častejšie - v roku 2018 zaznamenala RIAS 831 prípadov.

Útoky často vyvolali podľa RIAS-u i maličkosti. V septembri jedného muža udreli do tváre po tom, ako sa ohradil voči pokriku "Ty žid", ktorým ho osočovali.

Ďalšiu ženu napríklad majiteľ večierky vyhodil z obchodu v momente, keď zbadal, že má kľúčenku v tvare Dávidovej hviezdy. V apríli útočníci opľuli a nadávkami "Zmiznite, vy židia" počastovali skupinu ľudí, ktorí sa zúčastnili na demonštrácii "Berlín nosí kippu" - tradičnú židovskú pokrývku hlavy.

Riaditeľ centra RIAS Benjamin Steinitz, ktorého citoval spravodajský portál Spiegel Online, povedal, že "v porovnaní s predošlými rokmi zaznamenali narastajúcu pripravenosť spájať antisemitské výroky s konkrétnymi hrozbami násilia..." Zvýšená agresivita podľa neho nevznikla vo vzduchoprázdne, ale "v kontexte zvyšujúceho sa počtu podprahových foriem antisemitizmu, ktoré sú každodennou súčasťou života dotknutých osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
P. Žiga: Automobilový priemysel je chrbtovou kosťou ekonomiky SR
<< predchádzajúci článok
Premiér verí, že poslanci zvolia ďalších kandidátov na Ústavný súd

V Berlíne sa zvýšil počet antisemitských útokov - diskusné fórum čitateľov