Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

19. mája 2010

V Bratislave neodporúčajú výlety do LesoparkuMestské lesy v Bratislave neodporúčajú výlety do Lesoparku aspoň dva týždne. Dôvodom je stále rozmočená pôda po niekoľkodňových dažďoch a podľa predbežných ...Zdieľať
les priroda Ilustračné foto SITA/Michal Burza BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) - Mestské lesy v Bratislave neodporúčajú výlety do Lesoparku aspoň dva týždne. Dôvodom je stále rozmočená pôda po niekoľkodňových dažďoch a podľa predbežných odhadov okolo 5-tisíc vyvrátených stromov po silnom vetre. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Mestských lesov Vladimír Kutka. "V silne rozmočenej pôde je strom veľmi nestabilný a prichádza k vývratom a domino efektu (padajúci strom naráža do ďalších stromov a vyvracia ich), čo zapríčiňuje škody väčších rozmerov," povedal Kutka. V súčasnosti sa podľa neho sprejazdňujú hlavné trasy cez lesopark. Turistické a cyklistické chodníky však budú podľa riaditeľa ešte dlhší čas neprechodné a nebezpečné. "Zákaz vstupu do lesa nie je, pokuta nehrozí. Napriek tomu by sme neodporúčali výlety po lese, kým pôda nepreschne," uviedol Kutka. Zabrániť pádu stromov podľa neho však nejde. Kalamita je v lokalitách, kde bola ťažba, ale aj tam, kde 20 rokov neboli vykonané žiadne zásahy.


Mestské lesy boli zriadené v roku 1994 na správu mestského majetku - lesov. Jednou z činností organizácie je aj ťažba dreva. "Pre nás sa nič nemení touto situáciou, prejdeme akurát spôsobom ťažby z úmyselnej na spracovávanie kalamity," odpovedal Kutka na otázku, čo sa bude z drevom z vyvrátených stromov robiť. Finančné prostriedky získané z ťažby dreva sa od začiatku existencie Mestských lesov využívajú na rozvoj a údržbu lesoparku, nikdy neboli príjmom mesta. Hlavné mesto pritom každý rok zo svojho rozpočtu prispieva na rozvoj Lesoparku, napríklad Partizánskej lúky či Kačína.

Na evidenciu zásob a plán ťažby dreva je vyhotovovaný Lesný hospodársky plán. Ten sa podľa Kutku robí vždy na desať rokov. Podľa aktuálneho plánu sú zásoby dreva 925-tisíc metrov kubických, teda okolo 600-tisíc stromov. Ide o štatistické hodnoty.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Air Slovakia si neprevzala rozhodnutie o licencii
<< predchádzajúci článok
Železnice potrebujú na obnovu parku 615 mil. eur