Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. apríla 2018

V Brne dokončili vývoj prípravku na hojenie chronických rán



Brnianski vedci ukončili výskum a vývoj prípravku na hojenie rán, čím vznikol produkt, ktorý zahojí chronické rany pacientom, u ktorých žiadna iná liečba nezaberá. ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 24. apríla (TASR) – Brnianski vedci ukončili výskum a vývoj prípravku na hojenie rán, čím vznikol produkt, ktorý zahojí chronické rany pacientom, u ktorých žiadna iná liečba nezaberá. Prospieva najmä starším ľuďom s diabetom, nedokrvenými nohami či preležaninami. Informovala o tom počas utorkovej tlačovej konferencie vedúca vývojového tímu Šárka Sekorová z Národného centra tkanív a buniek v Brne.


Tím vedcov z Brna sa začal problematike venovať pred piatimi rokmi. Myšlienkou, kde všade by bolo možné využiť hojivý potenciál jedného z plodových obalov placenty, sa zaoberali nielen vedci, ale aj lekári. "Týmto obalom je amniová membrána. Jej funkciou je niekoľko vlastností tkaniva, ktoré sa priamo ponúkajú k využitiu pre podporu hojenia chronických rán. Prípravok obsahuje množstvo bioaktívnych molekúl, podporuje tvorbu ciev a redukuje jazvenie," vysvetlila Sekorová. Prikladá sa na chronické rany, ktoré sa vďaka nemu začnú hojiť. Aplikácia sa opakuje po jednom týždni.

Metóda podporuje rast novej kože, pôsobí protizápalovo a urýchľuje hojenie rany tak, že dôjde k jej zahojeniu. "Pacienti, na ktorých sme prípravok aplikovali, sú pacienti, u ktorých defekty kože pretrvávali veľmi dlhý čas. Využilo sa množstvo iných dostupných postupov a metód, ktoré nepriniesli jasný výsledok. Už len zistenie, že sa v roky nereagujúcich ranách začína niečo diať, objavili sa známky hojenia a epitelizácia na nových miestach, je veľmi nádejné," uviedol primár Národného diabetologického centra v Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni Emil Martinka.

Jednou z pacientok, ktorej nová metóda liečenia pomohla, je Soňa z Hlohovca. Tá s problémom chronickej rany žila 11 rokov. Martinka podotkla, že nová metóda zatiaľ nie je hradená zdravotnými poisťovňami. Slovensko je spolu s Českou jednou z prvých krajín, kde sa s aplikáciou produktu začalo.

Za chronickú ranu je považovaná tá, ktorá sa nehojí šesť až deväť týždňov pri adekvátnej zdravotnej starostlivosti. V EÚ podľa Sekorovej na túto chorobu trpí približne desať miliónov ľudí. Môžu byť rôzneho pôvodu, či už poúrazové alebo spojené s ďalším ochorením. Najčastejšími typmi chronických rán sú bercové vredy, dekubity a kožné vredy rôzneho pôvodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Maďarsku sa začali rokovania k ustanovujúcej schôdzke parlamentu
<< predchádzajúci článok
Obeťami nehody na R1 pri Badíne boli Bratislavčan a žena z Rakytoviec