Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. septembra 2010

V Bruseli dominovala ekonomika a partnerstvá



Rokovania predsedov vlád V4 a následne Európskej rady, ktoré ...



Zdieľať
iveta radicova Predsedníčky vlády SR Iveta Radičová počas TB po Summit EU. Belgicko, Brusel, 16. september 2010

Foto: SITA/Diana Černáková
BRUSEL 16. septembra (WEBNOVINY) – Rokovania predsedov vlád V4 a následne Európskej rady, ktoré sa konali vo štvrtok v Bruseli, sa koncentrovali na ekonomické otázky a na vzťahy so strategickými partnermi Európskej únie. Medzi ekonomickými témami, ako je vyhodnocovanie rozpočtov či znižovanie deficitov, ostáva otvorená predovšetkým otázka sankcií za porušenie rozpočtových pravidiel.

Sú krajiny, ktoré majú spustenú dôchodkovú reformu a krajiny, ktoré ju spustenú nemajú. "Preto nie je jednoznačné a spravodlivé, aby krajiny, ktoré možno majú skrytý deficit a nespustenú reformu, boli posudzované rovnako ako krajiny, ktoré majú vyšší deficit, ale vrátane spustených dôchodkových reforiem,“ uviedla v tejto súvislosti premiérka Iveta Radičová.

Paradoxom kalkulovania deficitov aj s nákladmi dôchodkových reforiem je podľa Radičovej to, že pokiaľ krajiny reformy nespustia, tak sa ich deficit bude následne zvyšovať a budú mať zviazané ruky na to, aby ho mohli vôbec riešiť.

Na druhej strane tie krajiny, ktoré už spustili reformy a mali by byť sankcionované za deficit a za to, že v ňom majú započítané náklady dôchodkovej reformy, budú pod tlakom, aby zastavili, zrušili alebo modifikovali reformný proces, zdôraznila premiérka.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy upozornil, že je nevyhnutné zohľadňovať tento fakt, pretože by sa mohol vrátiť a prejaviť vo výraznejších deficitoch krajín.

Na rokovaniach sa hovorilo tiež o strategických partnerstvách. Počas nadchádzajúcich summitov s Čínou, Indiou, Južnou Kóreou, USA, Ruskom a Ukrajinou a summitu G20 má Európska únia podľa Radičovej záujem získať istú "pridanú hodnotu“, a to predovšetkým v oblasti obchodu, priorít EÚ, ale, ako zdôraznila, vždy pri zohľadňovaní aspektu, ktorý je pre úniu dôležitý, a to sú hodnoty a ľudské práva.

Ako doplnil minister zahraničia Mikuláš Dzurinda, inštitúcie EÚ sa snažia prijímať opatrenia na posilnenie postavenia únie v globalizovanom svete a jasnejšie definovať svojich partnerov a predovšetkým politiku voči týmto partnerom.

V tejto súvislosti spomenul medzi prioritami Slovenska predovšetkým západný Balkán a tzv. Východné partnerstvo. Samostatné pracovné stretnutie ministrov zahraničia sa podľa jeho slov sústreďovalo aj na Pakistan, pričom ministri prijali rozhodnutie o daňových úľavách, ktoré umožnia motivovať pakistanskú ekonomiku.

Na summite EÚ sa rozoberala tiež otázka Rómov a stanoviská Európskej komisie k postupu Francúzska, ktoré v posledných týždňoch vyhostilo stovky príslušníkov tohto etnika do krajín ich pôvodu.

"Všetci predstavitelia sa zhodli na tom, že ktorákoľvek krajina má nárok a právo na to, aby si prijímala vlastné rozhodnutia a legislatívu a postupovala v duchu tejto legislatívy,“ uviedla premiérka, pričom diskusiu o tejto téme v Bruseli označila za "živú, otvorenú a priamu“.

K postoju Slovenska sa však odmietla vyjadriť s tým, že najskôr si potrebuje preštudovať všetky podrobnosti a fakty.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Exminister kultúry Štěpánek spáchal samovraždu
<< predchádzajúci článok
Rokovaniam v Bruseli dominovala ekonomika