Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. decembra 2012

V Budapešti protestovali študenti, nepáčia sa im škrtyTisícky študentov v pondelok večer v centre Budapešti protestovali proti maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a plánom jeho vlády na škrty vo vysokom školstve. Demonštranti vyšli ...Zdieľať
studenti madarsko BUDAPEŠŤ 18. decembra (WEBNOVINY) - Tisícky študentov v pondelok večer v centre Budapešti protestovali proti maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a plánom jeho vlády na škrty vo vysokom školstve.


Demonštranti vyšli do ulíc maďarskej metropoly napriek tomu, že Orbán im ešte cez víkend prisľúbil zachovanie bezplatných univerzít. Išlo o tretí podobný masový protivládny protest v krajine za posledný týždeň. Podľa odhadov agentúry AFP sa na ňom zúčastnilo 3000 až 4000 prevažne mladých ľudí.

Demonštrácie vypukli po tom, ako Orbánova vláda ešte začiatkom decembra rozhodla o znížení počtu štátnych univerzít a zavedení školného.

Orbán ešte v sobotu zo svojho plánu mierne ustúpil, študentské organizácie však jeho slová označili len za marketingový ťah.

"Ak vie Viktor Orbán vyriešiť problémy vysokého školstva za dva dni a ministerstvo na pláne pracuje šesť mesiacov, môže to znamenať len dve veci: buď je ministerstvo nekompetentné, alebo je systém kontrolovaný ním osobne," vyhlásil na pondelkovej demonštrácii jeden z hovorcov študentov Mate Abraham. "V tom prípade to môžeme nazvať diktatúrou," dodal.

Pondelkový protest, ktorý podporili aj odborové zväzy zastupujúce učiteľov, sa skončil bez násilných incidentov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielske banky majú problém, každý desiaty im neplatí úver
<< predchádzajúci článok
Ľudová platforma bojkotovala rokovanie výboru o justícii

V Budapešti protestovali študenti, nepáčia sa im škrty - diskusné fórum čitateľov