Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. októbra 2013

V Česku sa začali povolebné rozhovory



Líder ČSSD Bohuslav Sobotka



Zdieľať
Líder ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: TASR/AP
Praha 27. októbra (TASR) - Vrcholní predstavitelia Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ktorá v sobotu zvíťazila v predčasných parlamentných voľbách do Poslaneckej snemovne ČR, sa na prvom povolebnom stretnutí dohodli s Komunistickou stranou Čiech a Moravy (KSČM) na dodržaní systému pomerného zastúpenia v orgánoch Snemovne.


Obaja potenciálni koaliční partneri sa zhodli aj na tom, že sa uskutočnia ďalšie spoločné rozhovory. Miestom stretnutia oboch strán bolo sídlo ČSSD Lidový dům.

ČSSD pre povolebné rokovania ustanovila štvorčlenný tím vedený predsedom strany Bohuslavom Sobotkom. Sobotka krátko po desiatej večer dorazil do Lidového domu. Spolu s ním prišiel aj prvý podpredseda strany Michal Hašek a podpredsedovia Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec.

Komunistov zastupovali predseda KSČM Vojtěch Filip, podpredsedníčka strany Miloslava Vostrá, bývalý predseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik a bývalý podpredseda poslaneckého klubu KSČM Alexander Černý.

Špičky oboch strán rokovali približne 40 minút.

"Dohodli sme sa na tom, že si ČSSD v priebehu budúceho týždňa odkrúti rokovania s parlamentnými stranami a potom sa znova stretneme a zhodnotíme situáciu," povedala internetovému serveru Novinky.cz Miloslava Vostrá.

Sociálni demokrati sa podľa nej s KSČM zhodli na tom, že v novej Poslaneckej snemovni bude v jej orgánoch dodržaný princíp pomerného zastúpenia, teda že funkcie sa obsadia s ohľadom na volebný výsledok jednotlivých strán. Pre KSČM by to mohlo znamenať šancu na obsadenie postu podpredsedu Poslaneckej snemovne.

Podľa Vostré sa na stretnutí vrcholných predstaviteľov oboch strán riešila aj otázka, koľko výborov by malo v Snemovni pôsobiť. Podpredsedníčka komunistov sa domnieva, že ich počet by sa nemusel meniť. KSČM je však toho názoru, že by nemuseli mať toľko členov z radov poslancov. "Chceme ich počet znížiť," uviedla Vostrá pre Novinky.cz

Sociálni demokrati a komunisti napriek očakávaniam nezískali v Poslaneckej snemovni väčšinu. Spoločne disponujú len 83 hlasmi (ČSSD 50, KSČM 33).

Na snímke Bohuslav Sobotka (ČSSD) počas brífingu Foto: TASR/Michal Svítok


Parlamentné strany pri zostavovaní koalície pomoc prezidenta nepotrebujú

Prezident by do rokovania o novej českej vláde nemal vôbec zasahovať. Zhodlo sa na tom šesť zo siedmich lídrov, ktorí sa prebojovali do Poslaneckej snemovne. Uviedli to v prvej povolebnej debate v Českej televízii. Koaličné rokovania by chceli začať čo najskôr.

"Najprv sa musí dohodnúť zvolená politická reprezentácia na parlamentnej úrovni medzi sebou. Prezident do toho nemá vôbec čo hovoriť," povedala v povolebnej debate líderka Občianskej demokratickej strany (ODS) Miroslava Němcová. Súhlasil s ňou aj šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg: "Rokovanie bude ťažké, ale musíme si to vybaviť medzi sebou," citoval jeho slová server iDNES.cz.

Úlohu prezidenta v povolebných rokovaniach o koalícii považujú za zbytočnú aj predseda hnutia ANO Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka z Českej strany sociálnodemokratickej (ČSSD), ako aj Tomio Okamura zo strany Úsvit priamej demokracie. "Prezidenta by sme mali informovať o tom, ako rokovanie prebieha a v prípade, že by sme sa nedohodli, mohol by mať funkciu akéhosi mediátora," uviedol predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Na hrad by išiel len šéf komunistov Vojtěch Filip.

Prezident Zeman v piatok vyhlásil, že je ochotný pomôcť so zostavovaním vlády, ak by sa zostavenie povolebnej koalície ukázalo ako obťažné. "Veľakrát som povedal, že dám šancu predstaviteľovi víťaznej strany a dám na odporúčanie víťaznej strany," vyhlásil Zeman pred volebnou miestnosťou v pražských Stodůlkách.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Druhým prezidentom ČSR bol Edvard Beneš
<< predchádzajúci článok
Generál M. R. Štefánik sa výrazne zaslúžil o vznik ČSR v roku 1918