Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. októbra 2009

V Čiernej Hore sa začali semináre pre zástupcov samospráv



Prvé odborné semináre v rámci slovenského rozvojového projektu Budovanie kapacít miestnej samosprávy v Čiernej Hore začali tento týždeň v meste Miločer. Hlavným cieľom projektu je zlepšiť ...



Zdieľať
BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) – Prvé odborné semináre v rámci slovenského rozvojového projektu Budovanie kapacít miestnej samosprávy v Čiernej Hore začali tento týždeň v meste Miločer. Hlavným cieľom projektu je zlepšiť fungovanie miestnych samospráv, vyškoliť zamestnancov zodpovedných za čerpanie eurofondov a zvýšiť povedomie širokej i odbornej verejnosti o efektívnych modeloch fungovania samospráv. Semináre sú určené pre 80 zástupcov z 21 čiernohorských samospráv a ďalšie sú naplánované na koniec novembra. Agentúru SITA informovali zo spoločnosti Centire, ktorá projekt realizuje.


„Slovenská aj Česká republika sú členmi Európskej únie, preto môžu naši konzultanti sprostredkovať skúsenosti z predvstupovej fázy,“ zdôraznila projektová manažérka Daniela Olejárová. Kľúčovou časťou projektu je transfer know-how v oblasti čerpania predvstupovej pomoci z EÚ a projektové riadenie. „Je dôležité, aby samosprávy Čiernej Hory mohli efektívne čerpať prostriedky z predvstupovej pomoci EÚ na zmysluplné projekty a zároveň ich dokázali efektívne riadiť," doplnila. „Slovenské aj české mestá už veľa vecí pilotne vyskúšali a zaviedli do praxe, pričom prekonali mnoho prekážok a rozvinuli veľa nových postupov. Podľa Olejárovej môžu prezentácie prípadových štúdií pomôcť samosprávam v Čiernej Hore vyhnúť sa chybám a zároveň rýchlejšie dosiahnuť výsledky. Skúsenosti mesta Turčianske Teplice v oblasti čerpania eurofondov bude na práve prebiehajúcom seminári prezentovať primátor mesta Michal Sygút. Podľa jeho slov je najdôležitejšie mať dobrú myšlienku a tú následne podporiť čerpaním prostriedkov z fondov EÚ.

Na projekte pre samosprávy Čierne Hory pracuje tím zložený z konzultantov Centire zo Slovenskej aj Českej republiky a Európskeho hnutia v Čiernej Hore. Jeho členovia už realizovali podobné projekty v strednej Európe a v krajinách na Balkánskom polostrove. Zo Slovak Aid ide na tento projekt celkovo vyše 99-tisíc €, pričom ho spolufinancuje aj Centire, a to 23 percentami a Európske hnutie v Čiernej Hore štyrmi percentami.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Chodec zrážku s autom v Košiciach neprežil
<< predchádzajúci článok
Novým ministrom životného prostredia je Jozef Medveď