Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. decembra 2015

V čínskej bani uviazlo po závale 18 zamestnancov



Záchranári pomáhajú baníkovi, ktorý uviazol po závale v bani na ťažbu sadrovca vo východočínskej provincii Šan-tung.



Zdieľať
Záchranári pomáhajú baníkovi, ktorý uviazol po závale v bani na ťažbu sadrovca vo východočínskej provincii Šan-tung. Foto: TASR/AP
Peking 26. decembra (TASR) - Čínski záchranári vytiahli do bezpečia 11 baníkov a lokalizovali ďalších 18 zamestnancov, ktorí uviazli po závale v bani na ťažbu sadrovca vo východočínskej provincii Šan-tung. Informovali o tom dnes štátne médiá a tlačová agentúra AP.


Oficiálna agentúra Sinchua uviedla, že v bani sa nachádzalo celkovo 29 zamestnancov, ale 18 ľudí je stále uviaznutých na dvoch miestach bane a nebolo možné ich hneď zachrániť.

Predstavitelia samosprávy v okrese Pching-i uviedli, že baňu na ťažbu sadrovca vlastní spoločnosť Yurong Commercial and Trade Company a k závalu došlo v piatok. Podľa prvých správ bolo 19 zamestnancov nezvestných, zvyšných desať zachránili už v deň závalu.

Sadrovec alebo gypsum je mäkký minerál, ktorý sa hojne používa v stavebníctve.

Agentúra Sinchua uviedla, že záchranári dnes ráno vytiahli zo šachty do bezpečia jedného baníka, ktorému balvan zavalil nohu.

K incidentu došlo len niekoľko dní po zosuve skládky stavebného odpadu v juhočínskom meste Šen-čen, ktorý usmrtil jedného človeka a ďalších 75 ľudí je nezvestných. Podľa predpokladu úradov sú mŕtvi.

Úrady v piatok vyhlásili, že zosuv skládky odpadu nebol prírodnou geologickou katastrofou, ale prípadom porušenia predpisov pre bezpečnosť pri práci so stavebným materiálom. Práve nadmerné navŕšenie stavebného odpadu na skládke, ako aj nedostatočná kontrola boli príčinou zosuvu. Spoločnosť Shenzhen Yixianglong, ktorá je prevádzkovateľom skládky, prijímala stavebný odpad ešte desať mesiacov po tom, ako s tým mala prestať. A štyri dni pred nešťastím ju vyzvali, aby práce na skládke zastavila, informovala dnes tlačová agentúra Reuters. Úrady dodali, že incident sa zaraďuje medzi najväčšie čínske katastrofy spôsobené človekom za posledné roky.

Bane v Číne patria k najnebezpečnejším na svete, ale zlepšenie bezpečnosti už v posledných rokoch znížilo počet obetí na životoch.

Vlani zahynulo pri banských nešťastiach po celej Číne 931 ľudí, čo je prudký pokles v porovnaní s rokom 2002, keď prišlo o život takmer 7000 baníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slováci hodnotili politické strany. Takto ich oznámkovali
<< predchádzajúci článok
Najväčšie šance nahradiť Fica a Smer-SD má Procházka a #Sieť