24hod.sk    Šport    MS 2010 v JAR

13. júna 2010

V D-skupine Srbi podľahli Ghane gólom z penalty

Futbalisti Ghany zvíťazili v nedeľňajšom súboji D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta nad Srbskom 1:0 (0:0). Na Štadióne Loftusa Versfelda v Pretórii o všetkom rozhodol v 85. ...

ghana Foto: SITA/AP

PRETÓRIA 14. júna (WEBNOVINY) - Futbalisti Ghany zvíťazili v nedeľňajšom súboji D-skupiny na XIX. majstrovstvách sveta nad Srbskom 1:0 (0:0). Na Štadióne Loftusa Versfelda v Pretórii o všetkom rozhodol v 85. min Asamoah Gyan gólom z pokutového kopu. Ghančania sa stali vôbec prvým africkým tímom, ktorý dokázal zvíťaziť na MS v Juhoafrickej republike. V pomerne tvrdom stretnutí zverenci srbského trénera Ghany Milovana Rajevaca využili v závere výhodu presilovej hry, keďže Srbi hrali od 74. min bez vylúčeného Lukoviča.

Výsledok:

D-skupina (Pretória):
Srbsko - Ghana 0:1 (0:0)
Gól: 85. Gyan (z 11 m), ŽK: 19. Žigič, 54. Lukovič, 83. Kuzmanovič - 26. Vorsah, 89. Tagoe, ČK: 74. Lukovič (Srb.) po druhej ŽK, rozhodovali: Baldassi - Casas a Maidana (všetci Arg.)

Srbsko: Stojkovič - Ivanovič, Lukovič, Vidič, Kolarov - Milijaš (62. Kuzmanovič), D. Stankovič - Krasič, Jovanovič (76. Subotič) - Pantelič, Žigič (69. Lazovič)
Ghana: Kingson - Paintsil, Vorsah, John Mensah, Sarpei - Annan, Prince (90.+ Addy) - Tagoe, K. Asamoah (73. Appiah), Ayew - Gyan (90.+ Abeye)

Už vo 4. minúte zahrávali Ghančania v krátkom slede dva priame kopy, ale Gyan a Tagoe nemierili na bránku. Po štvrťhodine hry africkí futbalisti takmer ohrozili Stojkoviča v bránke Srbov, ale zlyhali v koncovke. V 19. min Asamoah nasmeroval svoj center do šestnástky na hlavu Mensaha, ten však svoju pozíciu nezvládol tak, aby zakončil. Afričania boli o čosi aktívnejší, ale čisté gólové príležitosti z ich strany neprichádzali.

V druhom polčase po hodine hry Gyan takmer otvoril skóre, ale jeho hlavička mierila len do žrde. Od 74. min hrali Srbi v početnom oslabení, keď Lukovič videl po faule aj druhú žltú, zároveň aj červenú kartu. Paradoxne však mohli zverenci Radomira Antiča otvoriť skóre a to dokonca trikrát. V 79. min Krasič z hranice šestnástky vystrelil pod brvno, ale výborným zákrokom sa prezentoval narodeninový oslávenec - 32-ročný Kingson. Po následnom rohu hlavičkoval voľný Vidič nad bránku. O tri minúty neskôr sa Ivanovič rútil sám na brankára Ghany, ale približne zo 17 m prestrelil. Potom prišiel ghanský trest. V 83. min Kuzmanovič zahral v šestnástke rukou, rozhodca ukázal na biely bod a Gyan sa nemýlil - 1:0 pre Ghanu. V samom závere mohol ešte ten istý hráč v nadstavenom čase pridať druhý gól, ale trafil len do žrde.