Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. mája 2014

V EÚ budú krajiny, ktoré budú mať podľa Fica viac výhod z intergácie



Premiér Robert Fico



Zdieľať
Premiér Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 1. mája (TASR)- Po ekonomických problémoch Grécka bude veľký tlak od disciplinovaných krajín Európskej únie (EÚ), aby boli prísnejšie nastavené pravidlá správania sa a tie krajiny, ktoré ich budú rešpektovať, budú mať podstatne viac výhod zo spolupráce a z integrácie ako tie krajiny, ktoré si povedia, že na to nemajú. Takýto vývoj Európskej únie (EÚ) prognózuje premiér Robert Fico (Smer-SD). Uviedol to dnes pri príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do EÚ v diskusii RTVS, na ktorej sa zúčastnil aj expremiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS).


Fico ďalej poznamenal, že určitá miera dvojkoľajnosti v rámci únie už existuje, keďže nie všetky členské štáty sú súčasťou eurozóny. "Budeme vidieť aj ďalší vývoj európskych inštitúcií. Myslím si, že je otázkou času, aký tlak sa bude vyvíjať na otázku Európskeho parlamentu do budúcnosti. Musíme si povedať, či sme spokojní s tým, aká je účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu, aká je legitimita tejto inštitúcie," povedal Fico.

Mikuláš Dzurinda Foto: TASR/Michal Svítok
Expremiér Dzurinda si nemyslí, že z EÚ sa v budúcnosti stane superštát. "Neočakávam takýto vývoj, neočakávam ani rozpad. Skôr očakávam, že ak niekto nebude stíhať, tak mu necháme možnosť ísť svojím vlastným tempom," povedal s tým, že už v minulosti sa v tejto súvislosti vžil názov viacrýchlostná Európa. Predpokladá, že budúcnosť EÚ bude najmä o spolupráci. "Očakávam viac spolupráce, aj vo vojenskej oblasti, v oblasti vedy a výskumu. Potrebujeme sa viac zhovárať, viac zlaďovať postoje, lebo len čo sa objaví vážny príbeh, tak sme v Európe dve, tri, štyri skupiny," uviedol.

Obaja sa zhodli na tom, že desať rokov členstva Slovenska v EÚ je "úspešný príbeh". Podľa Fica Slovensko toto členstvo využilo veľmi dobre. Dodal, že krajina inú alternatívu ani nemá. Dzurinda si myslí, že SR svoju pozíciu v únii za desať rokov upevnila a je jej rovnocenným spoločníkom.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvý máj v Istanbule: Polícia nasadila vodné delá i slzotvorný plyn
<< predchádzajúci článok
Globálny bankový sektor sa obáva regulácie, v SR je rizikom sila bánk