Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. novembra 2017

V Európe nevznikajú veľké technologické spoločnosti, chýbajú stimuly



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Londýn 27. novembra (TASR) - V Európe nevznikajú také veľké technologické spoločnosti s globálnym vplyvom, ako sú tie, ktoré pochádzajú z USA a Číny. Otázka znie, prečo?


Podľa štúdie európskej spoločnosti Index Ventures, jedným z dôvodov môže byť aj to, že európske tzv. start-upy, teda začínajúce firmy, neposkytujú zamestnancom šancu získať bohatstvo. Naproti tomu v USA firmy často dávajú zamestnancom ako odmeny opčné akcie. Tie im umožňujú slušne zarobiť v prípade predaja spoločnosti, alebo pri jej vstupe na burzu. Mladé firmy v Európe však neposkytujú personálu podobné stimuly.

Spoločnosť Index Ventures pri analýze 73 firiem zistila, že európski zamestnanci vlastnia v priemere asi 10 % akcií start-upov, v ktorých pracujú. Na porovnanie, v prípade amerických zamestnancov je to 20 %. Európske spoločnosti často poskytujú opčné akcie skôr riadiacimi pracovníkom ako radovým zamestnancom.

Vyhliadky na potenciálne neočakávané bohatstvo by pritom mohlo uľahčiť európskym start-upom získať a udržať si zamestnancov. Tí tak môžu uprednostniť americké technologické firmy, keďže ponúkajú lepšie platy a iné výhody. Výsledkom je, že tieto talenty odchádzajú z Európy, alebo sa zamestnajú v iných, menej rizikových podnikoch.

Európski politici, investori a šéfovia veľkých podnikov hľadajú spôsoby, ako posilniť technologický priemysel. Tento sektor v Európe je pritom známy skôr pre svoje prísne regulácie, a nie pre inovácie. Nedarí sa im tak vytvoriť prostredie, ktoré by urobilo z Európy vhodné miesto na vznik novej firmy, ako bol v USA napríklad Facebook (jeho majitelia sa stali miliardármi).

Spoločnosť Index Ventures sa domnieva, že politici v Európe musia urobiť viac pre to, aby spoločnosti poskytovali opčné akcie zamestnancom. Mohli by im napríklad znížiť daň, ak uplatnia takéto "zamestnanecké stimuly".

Vo Švédsku odišli zo spoločnosti Klarna AB, čo je jeden z mála európskych technologických priekopníkov, viacerí vysokopostavení pracovníci. Švédske daňové zákony totiž sťažili Klarne snahu poskytnúť zamestnancov odmeny vo forme akcií.

"Veríme, že nový prístup k vlastníctvu akcií zamestnancami je kľúčom k vytvoreniu európskych technologických gigantov, takých veľkých, ako sú napríklad Google alebo Amazon", uviedla Index Ventures vo svojej správe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Michalovčanovi hrozí pre drogy až 15-ročné väzenie
<< predchádzajúci článok
POZOR: Hygienici varujú pred Kama Sutrou