Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2007

V Európe poklesli obavy z nezamestnanostiObavy z nezamestnanosti v Európe poklesli, no naďalej pretrvávajú. Vyplýva to zo štúdie Challenges of Europe 2007, ktorú vypracovala nemecká prieskumná agentúra GfK na reprezentatívnej ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) - Obavy z nezamestnanosti v Európe poklesli, no naďalej pretrvávajú. Vyplýva to zo štúdie Challenges of Europe 2007, ktorú vypracovala nemecká prieskumná agentúra GfK na reprezentatívnej vzorke 12 000 respondentov v desiatich krajinách Európy. Prieskum sumarizuje desať najväčších obáv, ktoré trápia Európanov.

V porovnaní s minulým rokom poklesol strach z nezamestnanosti o sedem percentuálnych bodov. Pre 30 percent všetkých Európanov však zostáva nedostatok pracovných príležitostí stále veľmi závažným problémom. Na vrchole rebríčka sa umiestnilo Nemecko. Najmenej dve tretiny Nemcov považujú nezamestnanosť za jeden z najpálčivejších problémov doby. Na druhej strane, iba dve percentá Britov a päť percent Holanďanov považujú situáciu na trhu práce za problematickú.

Na druhom mieste sa umiestnil strach z vývoja cien a kúpnej sily. Obavy z týchto finančných manévrov vyslovilo 18 percent Európanov. Najväčšie, až 30-percentné znepokojenie vládne v Poľsku, kde sa tento jav nespokojnosti v porovnaní s minulými rokmi takmer zdvojnásobil.

Problematika bývania a podnájmu trápi Európanov natoľko, že postúpila z minuloročného štvrtého miesta na tretie. Najhoršie sa s drahým bývaním vyrovnávajú Španieli. Tento problém kladú na prvé miesto v rebríčku obáv Rusi. Naopak, najmenšie problémy s bývaním majú v Nemecku, v Taliansku a v Rakúsku.

Podľa prieskumu Challenges of Europe, Európania kladú väčší dôraz na boj s kriminalitou, keďže tento jav stúpol v rebríčku obáv z piateho miesta na štvrté. Najviac trápi kriminalita Britov (33 percent). V krajine sa dokonca začalo hovoriť o takzvanej "kultúre nožov", keďže stále viac mladých Britov pri sebe nosí vreckový nôž na sebaobranu. K celkovému nárastu prispieva aj strach z útoku teroristov.

Problém s peniazmi je tiež tento rok neprehliadnuteľným javom a ako obavu ho spomenulo 13 percent Európanov. S trojpercentným nárastom oproti minulému roku zaujala táto problematika piate miesto v rebríčku Challenges of Europe 2007.

V rebríčku "top ten" sa prvýkrát od roku 2001 objavila aj kolónka o ochrane životného prostredia. So siedmimi percentami predstavuje oproti roku 2006 trojpercentný nárast a v rebríčku sa umiestnila na deviatom mieste. Spomedzi Európanov spravidla najviac trápia environmentálne problémy Rakúšanov (18 percent) a Nemcov (16 percent).

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
BRA-VUR zahájil skúšobnú prevádzku
<< predchádzajúci článok
Transsexuáli si budú môcť vybrať meno a oslovenie

V Európe poklesli obavy z nezamestnanosti - diskusné fórum čitateľov