Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. marca 2019

V Európe sa protestovalo proti reforme autorských právProtesty v Nemecku.Zdieľať
Protesty v Nemecku. Foto: TASR/AP
Berlín 23. marca (TASR) - Desaťtisíce ľudí protestovali v sobotu v Berlíne a ďalších nemeckých mestách proti reforme autorských práv v Európskej únii.


Podobné protesty organizovala iniciatíva Save the Internet (Zachráňme internet) aj vo Francúzsku, Rakúsku, Česku, Holandsku, Dánsku, Švédsku, Poľsku, Fínsku, Portugalsku a na Cypre, informovali agentúry DPA a AFP.

V Nemecku sa najväčšia demonštrácia konala v Mníchove, kde sa jej podľa polície zúčastnilo približne 40.000 prevažne mladých ľudí. Ďalšie protesty boli napríklad v Kolíne nad Rýnom, Düsseldorfe, Hamburgu, Stuttgarte, Magdeburgu, Rostocku, Lipsku či Hannoveri.

O smernici EÚ o autorskom práve má v utorok opäť hlasovať Európsky parlament (EP). Jej cieľom je prispôsobiť túto právnu oblasť internetovému veku.

Terčom rozsiahlej kritiky sú najmä články 11 a 13. Článok 11 sa týka najmä zverejňovania titulkov a perexov vo vyhľadávačoch, na sociálnych sieťach alebo v službách, ktoré zhromažďujú správy, ako sú Google News. Pokiaľ bude chcieť platforma zdieľať úryvky obsahujúce viac ako veľmi stručný výťah z textu, bude musieť získať licenciu od vydavateľa.

Článok 13 prikazuje webovým platformám zdieľajúcim obsah, akými sú Facebook, Instagram alebo Youtube, aby automaticky skenovali a dozerali na všetok nahraný obsah, či neporušuje autorské právo.

Návrh smernice zverejnila Európska komisia 14. septembra 2016. EP ju však 5. júla 2018 smernica neschválil, čím sa predĺžila doba pre jej prerokúvanie.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po zrážke s autom uhynuli vo Veličnej dva kone
<< predchádzajúci článok
Zomrel izraelský agent Rafi Ejtan, podieľal sa aj na únose Eichmanna

V Európe sa protestovalo proti reforme autorských práv - diskusné fórum čitateľov