Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. októbra 2018

V holandských múzeách identifikovali 170 obrazov odcudzených nacistami



Holandské múzeá majú vo svojich zbierkach najmenej 170 výtvarných diel, ktoré nacisti počas druhej svetovej vojny odcudzili židovským majiteľom. Vyplýva to ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/Miroslav Košírer
Amsterdam 10. októbra (TASR) - Holandské múzeá majú vo svojich zbierkach najmenej 170 výtvarných diel, ktoré nacisti počas druhej svetovej vojny odcudzili židovským majiteľom. Vyplýva to z výsledkov bádania Združenia holandských múzeí (MV), informoval v stredu webový spravodajský portál Dutchnews.nl.


Celkovo 42 rozličných muzeálnych inštitúcií vrátane Rijksmuseum a Stedelijk Museum v Amsterdame majú podľa doterajších zistení MV vo svojich zbierkach odcudzené artefakty. Vyšetrovanie nie je dokončené už iba v Rijksmuseum.

Pátranie po potenciálne kradnutých dielach sa začalo v roku 2009, keď MV požiadalo múzeá v Holandsku, aby osvetlili pôvod svojich zbierok po tom, čo predchádzajúci výskum naznačil, že niekoľko umeleckých diel majú múzeá neoprávnene.

Mnoho židovských zberateľov a obchodníkov s umením bolo v rokoch 1933-1945 nútených odpredať svoje kolekcie nacistickým okupantom. Iné maľby boli jednoducho skonfiškované alebo ukradnuté a po skončení vojny sa ocitli v muzeálnych zbierkach po celom svete.

Najznámejším prípadom kradnutého umenia v Holandsku je zbierka Jacquesa Goudstikkera, ktorá bola predaná pod cenu nacistom. Diela sa vrátili jeho dedičom v roku 2006. Goudstikker, popredný holandský zberateľ výtvarného umenia, zomrel pri úteku do exilu pred nacistickou inváziou.

Veľké množstvo skíc od holandsko-indonézskeho maliara Jana Tooropa, ktoré podľa predpokladov pochádzajú z Goudstikkerovej zbierky a dnes sú v rukách haagskeho Gemeentemuseum a amsterdamského Stedelijk Museum, sa nachádzajú na zozname potenciálne kradnutých diel MV.

Združenie tvrdí, že zákonní majitelia alebo prípadní dedičia umeleckých diel s nejasným pôvodom môžu predložiť svoju žiadosť špeciálnej komisii, ktorá bola zriadená na posudzovanie nárokov.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Peru zatkli opozičnú líderku Keiko Fujimoriovú
<< predchádzajúci článok
Európske burzy prudko oslabili, Dax padol o 2,21 %