Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. marca 2018

V horských oblastiach pretrváva mierne lavínové nebezpečenstoV horských oblastiach Slovenska pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo. V priebehu dňa však môže hrozba mierne stúpať - a to najmä na slnkom osvietených ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Liptovský Hrádok 13. marca (TASR) - V horských oblastiach Slovenska pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo. V priebehu dňa však môže hrozba mierne stúpať – a to najmä na slnkom osvietených svahoch. Informoval o tom Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).


Podľa Žiaka sú lavínové zosuvy pravdepodobné hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení na veľmi strmých svahoch východných orientácií. "Na záveterných stranách najvyšších polôh sa v úzkych žľaboch a terénnych depresiách stále môžu nachádzať aj nafúkané dosky a vankúše. Tie už pri malom dodatočnom zaťažení môžu znamenať nebezpečenstvo, nakoľko podkladová vrstva je ľad," ozrejmil.

Ráno bolo na horách hmlisto s doznievajúcim slabým snežením, oproti včerajšku sa podľa HZS ochladilo. Sneh v priebehu noci mierne prituhol, avšak nie do nosnej kvality. "V polohách nad 1800 metrov nad morom je sneh premrznutý a ľadový. V žľaboch a pod stenami môže znamenať nebezpečenstvo aj malé množstvo prefúkaného nového snehu, a to najmä v horolezeckom teréne," upozornil Žiak.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Od začiatku roka vyhnal konflikt v Afganistane z domov asi 30.000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Pred letnými voľbami v Mexiku zabili už približne 30 kandidátov

V horských oblastiach pretrváva mierne lavínové nebezpečensto - diskusné fórum čitateľov